HomeKultura

Nie żyje Bohdan Butenko, znany rysownik, grafik i pisarz. Miał 88 lat

Nie żyje Bohdan Butenko, znany rysownik, grafik i pisarz. Miał 88 lat

Był rysownikiem, ilustratorem i grafikiem, autorem komiksów oraz książek, scenarzystą, projektantem dekoracji dla teatrów lalkowych. Zmarł 14 października.

 

Bohdan Butenko wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek. Jest autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i licznych scenografii teatralnych. Współpracował z Telewizją Polską.

 

Karierę artystyczną rozpoczął w 1955 r. jako redaktor artystyczny w wydawnictwie Nasza Księgarnia. Współpracował z czasopismami dla dzieci: „Misiem”, „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem”, „Płomykiem”. Był twórcą postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara, ilustratorem wielu książek dla dzieci. Wykonał ponad 200 opracowanych graficznie i zilustrowanych książek (własnych i cudzych).

 

Był również autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panóworaz licznych scenografii teatralnych. Przez 20 lat współpracował z Telewizją Polską. Większość swoich prac podpisywał słowem „pinxit”, co po łacinie znaczy „namalował”. Stworzone przez niego postacie Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara znalazły się na czterech znaczkach pocztowych wydanych w 2011 r. przez Pocztę Polską.

 

„Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” – poinformował na stronie internetowej „Przekrój”.

 

aip

COMMENTS