"> Tęczowy Piątek wraca do polskich szkół, a w sieci gorąco: "To jest zniszczenie młodego człowieka" - wiadomosci.com

Tęczowy Piątek wraca do polskich szkół, a w sieci gorąco: “To jest zniszczenie młodego człowieka”

Tęczowy Piątek wraca do polskich szkół, a w sieci gorąco: “To jest zniszczenie młodego człowieka”

Tęczowy Piątek po raz kolejny odbędzie się w polskich szkołach. Akcja, której celem jest wsparcie uczniów i uczennic LGBTQI od początku budzi spore emocje, głównie wśród środowisk konserwatywnych. A jak tłumaczą pomysłodawcy, celem jest to, aby “wszyscy dorośli stanęli razem po stronie młodzieży”. Tęczowy Piątek 2019 odbędzie się 25 października.

 

Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana przez organizację pozarządową Kampania Przeciw Homofobii. W polskich szkołach odbędzie się już po raz czwarty, podobnie jak podczas poprzednich edycji, w ostatni piątek października. Po czterech latach od pierwszej edycji można śmiało stwierdzić, że Tęczowy Piątek na dobre zadomowił się w szkolnym kalendarzu. Wyczekiwana przez uczniów i uczennice akcja odbędzie się jak zawsze w ostatni piątek października. O tym, jak będzie wyglądał Tęczowy Piątek w danej szkole zadecyduje wspólnie kadra szkolna, młodzież i rodzice. – tłumaczy KPH.

 

Tęczowy Piątek 2019 organizują społeczności szkolne i to one zadecydują o tym, czy akcja się w ogóle odbędzie, a jeśli tak, to jak będzie wyglądać. W ubiegłym roku, podczas Tęczowego Piątku, m.in.:

 

 

    • na szkolnych korytarzach wisiały kolorowe flagi,

 

    • tematem poruszanym na lekcji była m.in. akceptacja i otwartość na osoby LGBTQI (lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, queer i interpłciowe)

 

 

W 2018 roku na temat akcji Tęczowy Piątek pojawiło się wiele krytycznych komentarzy. Radio Maryja przykładowo, ostrzegało przed… “deprawacją” i “homolobby”. To jest to zniszczenie młodego człowieka (…) Ja jestem tym (gender – red.) zszokowany – grzmiał przed ubiegłoroczną akcją o. Rydzyk (źródło www.radiomaryja.pl). Głos na swoim Twitterze zabrała wtedy również Krystyna Pawłowicz, która pisała o “deprawowaniu dzieci w polskich szkołach”. Negatywnych głosów, głównie ze strony konserwatywnej płynie znacznie więcej.

 

Kampania Przeciwko Homofobii będąca inicjatorem akcji podkreśla, że Tęczowy Piątek to przede wszystkim wspieranie młodzieży LGBTQI, pokazanie, że każda z tych osób może czuć się w szkole dobre i bezpiecznie. Przy poprzedniej edycji szkoły spotkały się z reakcją ze strony niektórych kuratoriów oświaty.

 

Dyrektorzy placówek otrzymali wezwania do udzielenia odpowiedzi na pytania związane z udziałem szkoły w Tęczowym Piątku. Pytania te dotyczyły kwestii związanych z formułą Tęczowego Piątku oraz zmierzały do ustalenia czy Tęczowy Piątek został zorganizowany bez dopełnienia niezbędnych procedur i czy łamał prawo oświatowe – co nie miało miejsca. – czytamy na stronie internetowej KPH.

 

Tęczowy Piątek 2019 odbędzie się 25 października, a do sieci już teraz trafił spot „Stoję po stronie młodzieży”, w którym zobaczymy jak m.in. jak Jacek Poniedziałek i Majka Jeżowska czytają fragmenty listów napisanych przez młodzież LGBT.

 

SR aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0