HomeKultura

Narodowe Granie – Wiwat Moniuszko!

Narodowe Granie – Wiwat Moniuszko!

To jeden z największych polskich mistrzów muzyki, który dokumentował naszą tradycję, tak o Stanisławie Moniuszce mówił prezydent Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w kulminacji akcji “Narodowe Granie – Wiwat Moniuszko!”, która odbyła się w 200-tną rocznicę urodzin kompozytora. Przez sześć godzin na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozbrzmiewały utwory Moniuszki w różnych aranżacjach.

Prezydent powiedział, że mamy dwóch kompozytorów, którzy kojarzą się z romantyzmem i okresem, kiedy Polacy walczyli o to, żeby Polska wróciła na mapę Europy i świata. Są to Fryderyk Chopin i właśnie Stanisław Moniuszko, którego rocznicę urodzin świętujemy. Moniuszko, jak zauważył Andrzej Duda, całe swoje życie spędził pod rządami obcych mocarstw. “Umarł w 1872 roku, 4 czerwca, nie zobaczywszy wolnej Polski, ale mimo tego, że jej nie zobaczył, jego wkład w odzyskanie niepodległości, jego wkład w przeniesienie polskiej tradycji, polskiej kultury przez te ponad 100 lat zaborów, jego wkład w rozwój polskiego społeczeństwa, w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony”, mówił.
Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Stanisław Moniuszko w swoich utworach dokumentował polską tradycję. Koncert “Wiwat Moniuszko” zainaugurował akcję Narodowego Grania, akcję, która podobnie jak Narodowe Czytanie będzie się odbywała co roku. Z tą różnicą, że w tym przypadku przybliżana będzie twórczość polskich kompozytorów.
Prezydent dziękował artystom za niezwykłe aranżacje i piękne zaprezentowania utworów “jednego z największych mistrzów muzyki wśród Polaków”. Dziękował organizatorom koncertu, w tym Polskiemu Radiu. Polskie Radio było patronem medialnym akcji.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/kj

COMMENTS