HomePOLSKA

Politycy o antykościelnej wypowiedzi redaktora naczelnego kwartalnika „Liberté!”

Politycy o antykościelnej wypowiedzi redaktora naczelnego kwartalnika „Liberté!”

Politycy odnieśli się w Polskim Radiu 24 do antykościelnej wypowiedzi redaktora naczelnego kwartalnika „Liberté!” Leszka Jażdżewskiego wygłoszonego 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przed wystąpieniem szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Podczas wypowiedzi Leszek Jażdżewski powiedział: “Polski kościół zaparł się ewangelii, gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, żeby zaganiać pokorne owieczki do zagrody”.
Senator PSL Jan Filip Libicki powiedział, że część wypowiedzi redaktora „Liberté!” była wyrazem nienawiści. Chcę bardzo jasno powiedzieć, że ta pierwsza część, gdzie on wprost mówi o kościele jest wyrazem bardzo głębokiej niechęci, wręcz nienawiści do kościoła – podkreślił senator.
Poseł PiS Witold Waszczykowski zaznaczył, że mieliśmy do czynienia ze skandalem. Ta wypowiedź pomiesza szyki całej kampanii wyborczej – powiedział polityk.
Do wystąpienia odniósł się w komentarzu przesłanym IAR rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Paweł Rytel-Andrianik, który powiedział, że tego typu wypowiedzi są odbierane jako piętnujące osoby wierzące. “Ze smutkiem widzimy, że wydarzyło się to na polskim uniwersytecie” – zaznaczył rzecznik.
Głos w sprawie wystąpienia zabrał także minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który wystosował w tej sprawie list do rektora UW Marcina Pałysa. “W imię obrony etosu akademickiego czuję się zobowiązany do przekazania Panu mojego stanowczego przekonania, że brak reakcji ze strony władz uczelni na obrażanie którejś z grup współtworzących polską wspólnotę aksjologiczną stanowi ciemną kartę w historii Uniwersytetu Warszawskiego” – napisał minister w liście.
Jak informuje portal Niezależna kwartalnik Jażdżewskiego wydawany jest częściowo za pieniądze niemieckiego rządu. Co miał przyznać sam Leszek Jażdżewski pisząc: „«Liberté!» z dumą może oznajmić, że bierze kasę zarówno od Niemców (Fundacja im. Friedricha Naumanna), jak i od Open Society Institute”.
“Ten ostatni podmiot to fundacja należąca do słynnego spekulanta finansowego George’a Sorosa” – zaznacza Niezależna.

IAR/pr24/niezależna.pl/sp/zr/mitro/

COMMENTS