13.5 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Mural z babcią Eugenią wrócił na swoje miejsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mural przedstawiający babcię Eugenię w kwiecistej chuście na głowie, która spogląda spomiędzy palców dłoni – wrócił na ścianę budynku w centrum Białegostoku. To malowidło z przesłaniem by utrzymywać kontakt ze swoimi bliskimi.

Mural powstał w 2019 roku w ramach społecznej akcji organizatorów białostockiego Up to Date Festival, która ma zachęcać do pamiętania o najbliższych, zwłaszcza o seniorach. Malowidło z 90-letnią wówczas panią Eugenią zajmował boczną – widoczną z daleka – ścianę kilkunastopiętrowego budynku przy ul. Skłodowskiej 14 w centrum Białegostoku.

 

W budynku niegdyś mieścił się rektorat Uniwersytetu w Białymstoku, obecnie budynek należy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Dwa lata temu, w związku z gruntownym remontem budynku, który przeszedł też termomodernizację, mural został zlikwidowany. Już na początku remontu marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki zapewniał, że „dołoży starań”, aby mural wrócił na ścianę budynku.

 

W połowie lipca zapowiedziano powrót babci, a w poniedziałek po południu oficjalnie osłonięto odmalowany mural. Na przechodniów ze ściany budynku znowu spogląda spomiędzy palców babcia Eugenia. Portret okala napis „Wyślij pocztówkę dla Babci …i Dziadka” (wcześniej: „Wyślij pocztówkę do Babci”).

 

„Możemy oficjalnie już powiedzieć, że mural +Wyślij pocztówkę…+ nie +do+, a +dla Babci+ w podobnej wersji, nie w takiej samej, wraca na swoje miejsce” – mówił Kosicki podczas odsłonięcia. Zaznaczył, że nie jest to zwykłe dzieło, a „dzieło z duszą” i z ważnym przesłaniem.

 

„Bardzo się cieszymy, że babcia wróciła” – mówił podczas odsłonięcia Cezary Chwicewski, jeden z organizatorów Up To Date Festival i inicjator akcji „Wyślij pocztówkę dla Babci”.

 

Podkreślił, że dla organizatorów najważniejsze jest przesłanie muralu. Mówił, że choć napis głosi, by wysłać pocztówkę, to nie o pocztówkę tu tylko chodzi, a o utrzymywanie relacji z bliskimi. Powołując się na badania (bez wskazania na źródło), mówił, że „jakościowe relacje są bardziej korzystane dla życia, niż niekorzystne jest palenie czy otyłość”. „To są bardzo ważne rzeczy, żeby mieć kogoś bliskiego, żeby z kimś rozmawiać” – dodał Chwicewski.

 

Wyjaśnił też, że w pierwszej odsłonie muralu był dopisek „Pozdro dziadek”, by nie zapomnieć o dziadkach, ale – jak podkreślił – gdy odmalowano mural powstał też nowy napis „Wyślij pocztówkę dla Babci … i Dziadka”. „A co, dziadek gorszy? Wiadomo, że nie, prawda?” – pytał Chwicewski.

 

Jan Roguz z ekipy Up To Date Festival mówił, że napis na muralu został nieco zmieniony – zamiast przyimka wyślij „do” jest wyślij „dla”. Wyjaśnił, że dzięki temu ma „to bardziej lokalny, podlaski charakter”.

 

Odczytał też słowa Andrzeja Bajguza, wnuka babci Eugenii, który napisał, że z całą rodziną cieszy się, że „znowu może uśmiechnąć się do uśmiechniętej babci”. Dodał, że ulica Skłodowskiej-Curie i jej otoczenie będzie „najporządniejszą ulicą” w mieście, bo nikt nie zdecyduje się popełnić niegodziwości, gdy „babcia patrzy!”.(PAP)

 

autorka: Sylwia Wieczeryńska

 

swi/ aszw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520