"> "Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego" - wiadomosci.com

“Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”

“Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”

W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie zaprezentowano wieczorem książkę “Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”, wydaną z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Autor książki profesor Wojciech Roszkowski powiedział, że Józef Piłsudski podjął mistrzowską grę, aby przywrócić istnienie państwa polskiego. Historyk podkreślił, że Marszałek świadomie zorganizował polskie oddziały zbrojne u boku państw centralnych, , które ostatecznie przegrały pierwszą wojnę światową. Historyk dodał, że Naczelnik Państwa pozwolił się internować w Magdeburgu po to, żeby uzyskać popularność wśród państw Ententy.
Profesor Roszkowski powiedział, że z perspektywy momentu wybuchu pierwszej wojny światowej “sprawa polska była problematyczna” i traktowano ją jako wewnętrzną sprawę Rosji. Przypomniał również, że w czasie pierwszej wojny światowej setki tysięcy Polaków, obywateli Rosji, Austrio-Węgier i Niemiec w mundurach tych państw walczyły przeciwko sobie. “Trzeba pamiętać o tych bezimiennych często ofiarach z armii państw zaborczych, a także walk, które trwały po 1918 roku ponad dwa lata. Wojna z bolszewikami kosztowała życie setek tysięcy ludzi. Tej niepodległości nikt za darmo nam nie dał” – powiedział profesor Roszkowski. Podkreślił, że odzyskanie niepodległości przez Polskę było marzeniem pięciu pokoleń Polaków.
W książce “Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego” autor pisze między innymi o tym, jak Naczelnikowi Państwa udało się zapobiec probolszewickiej rewolucji poprzez mianowanie rządu Moraczewskiego. Historyk przypomina również batalię o granice Drugiej Rzeczypospolitej.
Wojciech Roszkowski to profesor nauk humanistycznych. Jest autorem kilkudziesięciu książek historycznych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0