HomePOLSKA

Rząd zajmie się e-receptą

Rząd zajmie się e-receptą

Rząd zajmie się projektem ustawy wprowadzającej elektroniczną receptę. Według harmonogramu, do końca tego roku apteki będą przystosowane do realizacji e- recept. Natomiast do końca przyszłego roku wszyscy lekarze powinni przepisywać leki elektronicznie. 

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że rocznie wystawianych jest 160 milionów recept na leki refundowane. To pokazuje, jak dużej ilości zdarzeń dotyczą wprowadzane zmiany. Elektronicznej recepty nie można zgubić, zniszczyć ani sfałszować. Każdy przepisany w ten sposób lek będzie można wykupić w innej aptece. W krajach, gdzie wprowadzono e-receptę, błędne wystawianie recept przez lekarzy spadło z 6 procent do 1 procenta. Przepisywanie leków będzie mogło odbywać się zdalnie, bez fizycznej obecności pacjenta.
15 lutego rozpoczął się pilotaż elektronicznej recepty w Siedlcach i w Skierniewicach. Na razie jest to kilka podmiotów leczniczych i kilkadziesiąt aptek.
Drugim projektem autorstwa resortu zdrowia, którym zajmie się rząd, będą zmiany w systemie dotyczącym oceny wniosków inwestycyjnych – IOWISZ.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Góra/dabrCOMMENTS