7.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Minister kultury broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister kultury broni zakupu przez Skarb Państwa kolekcji Czartoryskich w 2016 roku. Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie wniosków do Prokuratora Generalnego i do CBA w sprawie Fundacji Książąt Czartoryskich, która po transakcji wytransferowała środki do innych fundacji, między innymi w Liechtensteinie.
Zdaniem ministra Piotra Glińskiego, rząd nabywając kolekcję zabezpieczył interes państwa. Zapewnił, że transakcji można było dokonać tylko pod koniec roku ze środków zabezpieczonych w budżecie i nie można było ich przeznaczyć na inne cele, np. socjalne. Trzeba też było je wydać do końca 2016 roku. Minister podkreślił, że zakupiono dobra kultury bezcenne dla Polski. Piotr Gliński krytykował też Platformę za zapowiedź wniosku do prokuratury i CBA. Jego zdaniem, bulwersujące jest, że opozycja – jak ją nazwał – „specjalnej troski” robi „pigułę polityczną” ze sprawy, która jest dawno wyjaśniona i przejrzysta.
Minister kultury argumentował, że zakupu kolekcji chcieli dokonać także jego poprzednicy, między innymi, minister kultury Bogdan Zdrojewski z PO – o czym miał pisać w prasie Kazimierz Kutz. Ceny kolekcji wówczas były kilkakrotnie wyższe – mówił Piotr Gliński, powołując się na informacje od władz Krakowa. W związku z tym – zdaniem ministra – politycy PO składają donos także na starszych kolegów partyjnych.
Piotr Gliński wyjaśniał, że wykup całej kolekcji był najkorzystniejszym dla Polski rozwiązaniem. W ten sposób – jak mówił – zrealizowano „cud transakcyjny” – za relatywnie niską cenę kupiono rzeczy bezcenne i rozwiązano problem między prywatną fundacją a państwem.
Wniosek Platformy Obywatelskiej do szefa CBA, Ernesta Bejdy dotyczy przeprowadzenia czynności sprawdzających „w zakresie zasadności, legalności i prawidłowości działań” podejmowanych przez wicepremiera Glińskiego w związku z zakupem zbiorów Muzeum i Biblioteki książąt Czartoryskich, należących do Fundacji Czartoryskich. Według posłów Krzysztofa Brejzy, Arkadiusza Myrchy i Pawła Olszewskiego, CBA winno zbadać czy nie doszło do wyrządzenia szkody w interesie publicznym poprzez „wykreowanie sztucznej potrzeby zakupu kolekcji” pozornie celem ochrony jej przed sprzedażą zagranicznym podmiotom, a faktycznie w celu wytransferowania około 500 milionów złotych.
W uzasadnieniu wniosku posłowie, powołując się na doniesienia mediów, mówili o „wywieraniu nacisków lub presji” wobec członka Rady Fundacji Adama Karola Czartoryskiego, w celu zmiany statutu fundacji umożliwiającej sprzedaż zbiorów. Ich zdaniem, minister kultury nie ma uprawnień do wywierania jakichkolwiek wpływów w sprawie zmian statutut i narzucania sposobu prowadzenia negocjacji „w jakiejkolwiek kategorii handlowej”.
Posłowie PO wnoszą też, by CBA sprawdziło czy zgodnie z ustawą o Prokuratorii Generalnej minister Gliński wystąpił do tej instytucji o wydanie opinii prawnej w sprawie zakupu przez Skarb Państwa kolekcji. Podmioty reprezentujące Skarb Państwa – wskazują posłowie – są zobowiązane uzyskać taką opinię gdy przedmiot czynności prawnej przekracza kwotę 100 milionów złotych.
W uzasadnieniu posłowie PO podkreślają, że córka Adama Karola Czartoryskiego, Tamara Czartoryska opublikowała oświadczenie, w którym ujawnia szczegóły dotyczące wytransferowania pieniędzy z konta Fundacji Czartoryskich i sugeruje, że jej podpisy pod uchwałami Rady Fundacji zostały sfałszowane.
We wniosku do Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobry posłowie PO zawiadamiają o podejrzeniu popełnienia przez ministra przestępstw: niedopełnienia obowiązków, działania na szkodę interesu publicznego i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej w mieniu Skarbu Państwa. Wnoszą w związku z tym o przesłuchanie ministra oraz byłych i obecnych członków Rady Fundacji Czartoryskich.
29 grudnia 2016 roku w imieniu Skarbu Państwa rząd zakupił zbiory Muzeum Biblioteki Książąt Czartoryskich zawierające 86 tysięcy obiektów muzealnych i 250 tysięcy obiektów bibliotecznych za 100 milionów euro. Transakcja obejmowała także między innymi roszczenia Fundacji Książąt Czartoryskich wobec dóbr kultury, które zostały utracone podczas II Wojny Światowej albo zostały przejęte w wyniku powojennej nacjonalizacji a także zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Sieniawie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/to/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520