20.9 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Kraska: Kwarantanna zostanie skrócona

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Czas kwarantanny zostanie skrócony – wynika z zapowiedzi wiceszefa MZ Waldemara Kraski. Szczegóły na dzisiejszej konferencji przedstawić ma minister zdrowia Adam Niedzielski. Kraska poinformował również, że wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach powinno być możliwe już od przyszłego tygodnia.

O możliwość skrócenia kwarantanny Kraska pytany był w piątek w Radiu Plus. „Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać” – odparł wiceminister.

 

Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził. „Czyli nie zdradzi pan, o ile zostanie skrócona, ale zostanie skrócona?” – dopytywał prowadzący rozmowę dziennikarz, po czym wiceminister przytaknął.

 

Kraskę pytano również o to, kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu przeciwko COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę.

 

„Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy” – informował.

 

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już „praktycznie gotowe”. „Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy” – podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

 

W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. „Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja” – mówił.

 

Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. „Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie” – powiedział Kraska.(PAP)

 

Autorka: Sonia Otfinowska

 

Kraska: 36 665 osób zakażonych koronawirusem, 248 zgonów i 1390 przypadków omikronu

W Polsce minionej doby potwierdzono 36 665 zakażeń koronawirusem, 248 zgonów i 1390 przypadków omikronu – poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

„36 665 to bardzo wysoki wynik w porównaniu do ubiegłego tygodnia, to także jest dość duży skok, bo o 128 procent” – powiedział Kraska w Radiu Plus.

 

Jak dodał, z prognoz MZ wynika, że następne dni „także będą z bardzo wysokimi wynikami”. „To oczywiście bardzo nas niepokoi, bo będzie się to przekładało na liczbę hospitalizowanych osób” – podkreślił.

 

„Na tę chwilę obserwujemy jeszcze jednak spadek zajętych łóżek – dziś to ponad 13,5 tys. łóżek zajętych przez pacjentów z covidem” – zauważył, dodając, że następne dni to będzie odwrócenie trendu.

 

Poinformował, że potwierdzono 1390 przypadków omikronu. „Ok. 30 proc. w naszym kraju to już ten wariant (…). W ciągu najbliższych kilkunastu dni ten wariant całkowicie wyprze wariant delta” – powiedział Kraska.

 

Kraska poinformował również o śmierci 248 osób z COVID-19. (PAP)

 

Autorka: Agata Zbieg

 

Czarnek: jesteśmy przekonani, że utrzymamy naukę stacjonarną

Jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie utrzymać naukę stacjonarną. Gdyby sytuacja się pogorszyła z dnia na dzień czy z tygodnia na tydzień, będziemy podejmować dalej idące decyzje. Na razie takiej potrzeby nie ma – powiedział w piątek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki pytany był w piątek w Biznes24.pl o sytuację pandemiczną w szkołach.

 

„Wczoraj to lekko przyhamowało, bo rzeczywiście poniedziałek, wtorek i środa to były zwyżki o sto procent, dzień do dnia, jeśli chodzi o dzieci na kwarantannie i w izolacji. To i tak jest tylko 6 proc. dzieci z całości, która chodzi dziś do szkoły i nie jest na feriach. 94 proc. dzieci i młodzieży uczyło się i tak w trybie stacjonarnym” – powiedział Czarnek.

 

Dopytywany o to, co z nauką stacjonarną w szkołach, Czarnek odpowiedział, że resort obserwuje sytuację.

 

„Obserwujemy to na bieżąco, jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie utrzymać naukę stacjonarną. Gdyby sytuacja się pogorszyła z dnia na dzień, czy z tygodnia na tydzień – będziemy podejmować dalej idące decyzje, na razie takiej potrzeby nie ma” – ocenił.

 

93,6 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w czwartek w trybie stacjonarnym. Stacjonarnie pracowało też 74 proc. szkół podstawowych i 81 proc. szkół ponadpodstawowych w 11 województwach.

 

W pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim w sobotę zaczęły się w szkołach ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego. Przedszkola są placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.

 

Autorka: Agata Zbieg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520