HomeMałopolskie

Kraków. Księgowa wyprowadziła z firmy niemal 5,5 mln zł przeznaczając je na hazard

Kraków. Księgowa wyprowadziła z firmy niemal 5,5 mln zł przeznaczając je na hazard

W śledztwie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 46-letnią księgową jednej z krakowskich firm zarzucając jej oszustwo na ponad 5 mln złotych. 

16 kwietnia br. małopolscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali 46-letnią kobietę, mieszkankę Krakowa podejrzewaną o wyprowadzenie z firmy, w której była zatrudniona prawie 5 mln 400 tys. złotych. Zatrzymanie kobiety, to efekt intensywnej pracy śledczych, podczas której został zebrany materiał dowodowy umożliwiający jej zatrzymanie i postawienie zarzutów. Śledztwo w tej sprawie toczące się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie zostało wszczęte w kwietniu 2019 r.

 

Policjanci w trakcie postępowania ustalili, że przestępczy proceder trwał od połowy 2012 r. 46-letnia obecnie kobieta, od dłuższego czasu była księgową w jednej z krakowskich firm z branży odzieżowej. Analizując dokumenty finansowe spółki śledczy ustalili, że kobieta od kilku lat wprowadzała w błąd osoby uprawnione w firmie do akceptacji przelewów bankowych powodując straty na szkodę firmy. Sprawczyni wpadła bowiem na pomysł, że będzie wyprowadzać pieniądze ze spółki przelewami, pod pozorem dokonywania należnych płatności.

 

Będąc księgową i odpowiadając za sprawy finansowe firmy systematycznie informowała przełożonych, że powstał szereg zobowiązań na rzecz kontrahentów, wierzycieli czy też zobowiązań publiczno–prawnych (np. podatki ) i istnieje konieczność ich realizacji. Następnie przygotowywała szereg przelewów z konta spółki pod fikcyjnymi tytułami, wskazując jako beneficjentów kontrahentów czy urzędy skarbowe.

 

W miejscu jednakże rachunku kontrahenta zamieszczała numer własnego konta bankowego. W ten sposób 46-latka na przestrzeni kilku lat wyprowadziła z firmy 5 mln 400 tys. złotych. Na podstawie zebranych w sprawie dowodów przedstawiono jej zarzuty oszustwa na mieniu znacznej wartości. Decyzją Sądu, 17 kwietnia została tymczasowo aresztowana na 2 miesiące. Grozi jej do 10 lat pozbawienia wolności. Kobieta twierdzi, że pieniądze te przeznaczała na spłatę długów hazardowych.

 

Marcin Banasik aip

COMMENTS