21.6 C
Chicago
niedziela, 19 maja, 2024

Już ponad 1,6 mln uchodźców z Ukrainy w Polsce. Czy dojdzie do katastrofy?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Już ponad 1,6 mln uchodźców przyjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

„Od 24.02 z Ukrainy do Polski przyjechało 1,675 mln osób. Wczoraj tj. 12.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 79,8 tys. osób – wzrost o 5 proc. Najwięcej w #PSGMedyka 21,5 tys., #PSGDorohusk 12,8 tys., #PSGHrebenne 11,1 tys.” – czytamy na Twitterze Straży Granicznej.

 

Straż Graniczna podała również, że w niedzielę do godz. 7 przyjechało 16,8 tys. osób z Ukrainy.

 

Niedziela jest 18. dniem inwazji Rosji na Ukrainę.(PAP)

 

autorka: Daria Porycka

 

Lubelskie/ Ponad 36 tys. uchodźców dostało się z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w regionie

Ponad 36,4 tys. osób dostało się w sobotę z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w woj. lubelskim. Na wszystkich ruch odbywa się na bieżąco.

„Minionej doby na wjeździe do Polski z Ukrainy odprawiono 36 450 osób. Najwięcej w Hrebennem – 11 385” – podał w niedzielę rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

 

Na pozostałych przejściach odprawiono: w Dorohusku – 11 204 osób, Dołhobyczowie – 7 441 i w Zosinie – 6430. Kpt. Sienicki poinformował, że na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach w regionie ruch odbywa się na bieżąco. Można też pieszo przekraczać granicę.

 

Polsko-ukraińska granica na Lubelszczyźnie ma 296 km. W regionie są cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i w Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i w Dorohusku. Do tego działają jeszcze dwa przejścia kolejowe (Dorohusk i Hrubieszów).(PAP)

 

Autor: Piotr Nowak

 

Wiceprezydent Przemyśla: w mieście potrzeba psychologów ze znajomością języka ukraińskiego

Potrzeba psychologów ze znajomością języka ukraińskiego. Brak możliwości swobodnej komunikacji z uchodźcami potrzebującymi pomocy jest barierą, czasami nie do pokonania – poinformował w niedzielę wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży.

„Jest potrzeba psychologów ze znajomością języka ukraińskiego. W miejskich placówkach oświatowych mamy psychologów, jednak brak możliwości swobodnej komunikacji jest dużą barierą, czasami nie do pokonania. W związku z tym apelujemy o pomoc psychologów posługujących się językiem ukraińskim” – powiedział Świeży. „Widzimy, że z każdym dniem, każdą nową falą uchodźców, jest coraz większa potrzeba takich osób (psychologów – PAP)” – dodał.

 

Świeży zwrócił uwagę, że część ludności ukraińskiej, szczególnie ze wschodu, posługuje się rosyjskim, zatem także mogą się przydać psychologowie ze znajomością tego języka.

 

Wiceprezydent podkreślił, że pomocy psychologicznej potrzebują zarówno dzieci, jak i dorośli. „Jestem po rozmowach z francuską akcja humanitarną, która obiecała, że wyposaży punkty graniczne oraz punkt na dworcu w psychologów również posługujących się językiem ukraińskim. Jednak patrząc, jak duża jest skala potrzeb, to apeluję do wszystkich osób, organizacji, które mogą świadczyć taką pomoc o zaangażowanie” – oznajmił Świeży.

 

Ostatniej doby do Przemyśla przyjechało koleją 5600 osób. Tyle samo uchodźców wyjechało z przemyskiego dworca pociągami do innych miast w Polsce.

 

Pasażerów zabrało w dalszą drogę pięć pociągów specjalnych oraz pociągi kursowe. Napływ uchodźców się zmniejszył. W porównaniu z piątkiem liczba tych osób była mniejsza o 1100. W poniedziałek liczba ta przekroczyła 13 tys.

 

Miejsca noclegowe dla uchodźców przygotowane przez miasto są w 100 proc. wykorzystane. Łącznie w centrum pomocy znajdującym się w hali Tesco, jak i w placówkach oświatowych oraz innych przebywa ok 2,5 tys. osób.

 

Władze Przemyśla przygotowują się na kolejną duża falę Ukraińców uciekających przed wojną. „Już przygotowujemy się na większy ruch. Jeżeli zostaną otwarte korytarze humanitarne (…) to zakładamy, że będzie napływało więcej ludzi” – powiedział Świeży.

 

Wskazał, że dużo uchodźców ze wschodu Ukrainy zatrzymało się we Lwowie. Po wzmożeniu działań wojennych przez Rosję ludzie ci mogą się zdecydować na ucieczkę do Przemyśla.

 

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,675 mln osób.(PAP)

 

Kielce/ Pociąg z chorymi onkologicznie dziećmi ukraińskimi dotarł do Kielc

Pociąg z 58 chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi ze szpitala we Lwowie przyjechał w nocy z sobotę na niedzielę do Kielc. Mali pacjenci trafią do specjalistycznych szpitali w kraju i za granicą.

Pociąg z 58 chorymi onkologicznie ukraińskimi dziećmi ze szpitala we Lwowie przyjechał w nocy z sobotę na niedzielę do Kielc. Mali pacjenci trafią do specjalistycznych szpitali w kraju i za granicą. Do stolicy regionu świętokrzyskiego przyjechało 58-ośmioro dzieci wraz z opiekunami ze szpitala we Lwowie. Podczas wielogodzinnej podróży z Lwowa przez przejście graniczne w Medyce mali pacjenci mieli zapewnioną fachową opiekę medyczną.

 

„W pociągu były sale operacyjne. Dziećmi opiekowali się lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni” – powiedziała PAP rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego Marzena Chodakowska.

 

Dwoje dzieci w najcięższym stanie trafiło do szpitali w Kielcach i Jędrzejowie. Pozostałe przewieziono do Kliniki Unicorn Mariana Wilemskiego w Bocheńcu.

 

„To dla dzieci jest miejsce tranzytowe. Stamtąd trafią do specjalistycznych szpitali w kraju i za granicą. Część małych pacjentów zaraz po przyjeździe pojechała karetkami do Niemiec” – podkreśliła Chodakowska.

 

Na dzieci i ich opiekunów na kieleckim dworcu czekało ponad 100 osób z różnych służb: pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, ratownicy ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, strażacy, policjanci i wolontariusze. (PAP)

 

Autor: Janusz Majewski

 

Opole/ Politechnika organizuje dla uchodźców bezpłatną naukę polskiego

Politechnika Opolska organizuje bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsze zajęcia odbędą się 21 marca. Aby zapisać się na listę uczestników, wystarczy wysłać e-mail – poinformowała rzecznik uczelni Anna Kułynycz.

Według informacji opolskiej uczelni udział w kursie języka polskiego i wszystkie niezbędne do nauki materiały dydaktyczne, które otrzymają uczestnicy, będą całkowicie bezpłatne.

 

Kurs obejmuje 10 spotkań po półtora godziny. Zajęcia będą odbywały się raz w tygodniu w Centrum Językowym Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej w Opolu. Uczelnia przygotowuje się do utworzenia dwóch grup słuchaczy, każda po maksymalnie 10 osób. Wykładowca Centrum Tamara Pochopin podkreśla, że treść kursu będzie dostosowana do poziomu znajomości języka polskiego przez słuchaczy i do ich wieku.

 

„Na zajęciach będziemy przede wszystkim uczyć codziennej komunikacji, która pomoże naszym kursantom w zdobyciu większej pewności siebie jako pracownikowi i w życiu prywatnym. Będziemy też pracować nad umiejętnościami pisania, czytania, słuchania i mówienia w języku polskim, opierając się na podstawowej znajomości języka angielskiego. Jesteśmy gotowi na dostosowanie metod i treści pracy do bieżących potrzeb. Nie zabraknie też zapoznawania z elementami kultury polskiej oraz z samą Polską” – wyjaśnia Pochopin.

 

Rekrutacja na kurs odbywa się elektroniczne. Do 18 marca wystarczy kierownikowi kursów językowych wysłać e-mail z informacją o chęci uczestnictwa: [email protected]. (PAP)

 

Autor: Marek Szczepanik

 

masz/ joz/

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520