HomePILNE

Jerozolima: Wielki Czwartek bez wiernych

Jerozolima: Wielki Czwartek bez wiernych

W Jerozolimie rozpoczynają się najważniejsze dla katolików uroczystości w roku. Pierwszy raz od niepamiętnych czasów w nabożeństwach Triduum Paschalnego zabraknie udziału wiernych. Pandemia koronawirusa i wprowadzone restrykcje sprawiły, że większość kościołów w Jerozolimie jest zamknięta, a w uroczystościach biorą udział wyłącznie księża.

Przed południem w Bazylice Bożego Grobu, najważniejszym dla chrześcijaństwa miejscu, zostanie odprawiona msza Wielkiego Czwartku. W nabożeństwie gromadzącym zazwyczaj tłumy weźmie udział jedynie kilkanaście osób, w tym mieszkający w bazylice franciszkanie.

“Wiernych nie będzie. Jest trochę smutno, kościół jest pusty, ale bardzo przeżywamy liturgię. Zdajemy sobie sprawę, że my reprezentujemy tutaj wszystkich chrześcijan z całego świata, którzy chcieliby tu być i którzy się duchowo łączą z nami” – mówi Polskiemu Radiu brat Włodzimierz Mamala z Bazyliki Bożego Grobu.

Po południu zakonnicy przejdą w tradycyjnej procesji z bazyliki do Wieczernika, także bez udziału wiernych. Wieczorem w ogrodzie Getsemani ma rozpocząć się modlitewne czuwanie, choć nie wiadomo do końca, kto weźmie w nim udział. Franciszkanie z Jerozolimy zapowiadają, że nabożeństwo w miejscu w którym Chrystus modlił się przed ukrzyżowaniem, będzie można oglądać w internecie.

W Izraelu obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami i wychodzenia z domów. Z powodu epidemii koronawirusa zamknięte są granice, dlatego do Izraela i Autonomii Palestyńskiej na święta nie przyjedzie żaden zagraniczny turysta. Zabronione są też zgromadzenia powyżej dwóch osób.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/w k

COMMENTS