HomeŚwiat

Francja: Plany Macrona na temat przedłużenia kwarantanny związanej z epidemią

Francja: Plany Macrona na temat przedłużenia kwarantanny związanej z epidemią

W poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron ma wyjaśnić społeczeństwu swoją strategię walki z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. Z powodu COVID-19 do tej pory zmarło we Francji niemal jedenaście tysięcy osób. Według Pałacu Elizejskiego prezydent powie też, dlaczego społeczna kwarantanna i ograniczenia zostaną przedłużone.

Rygorystyczne przepisy związane z kwarantanną miały obowiązywać do 15 kwietnia. Teraz – jak podają francuskie media powołując się na swoje źródła, prezydent Emmanuel Macron chce przedłużyć ten stan o co najmniej dwa tygodnie. Przywódca miałby podjąć taką decyzję po ostatnich konsultacjach z lekarzami i naukowcami. Jak piszą francuskie media, większość obywateli spodziewała się wydłużenia czasu trwania kwarantanny.

cześniej Naczelny Inspektor Zdrowia Francji Jerome Salomon apelował do społeczeństwa o pozostanie w domach. Podkreślił, że takie zachowanie także jest formą walki z wirusem. Jerome Salomon dodał, że według niektórych naukowców – jeśli zostajemy w domu, co osiem minut ratujemy życie ludzkie.

Kwestię przedłużenia kwarantanny poruszali także francuski premier Edouard Philippe oraz Rada Naukowa – powołana przez prezydenta w połowie marca w celu wspomagania rządu w walce z epidemią. Zdaniem Rady łagodzenie ograniczeń obejmujących całe społeczeństwo byłoby w tej chwili nierozważne.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/w hm

COMMENTS