HomePILNE

Wiceprezydent Mike Pence: Rząd USA łagodzi zasady kwarantanny w sektorach strategicznych

Wiceprezydent Mike Pence: Rząd USA łagodzi zasady kwarantanny w sektorach strategicznych

Rząd USA złagodził zasady kwarantanny dla pracowników kluczowych sektorów państwa, którzy mieli kontakt z zarażonymi koronawirusem, ale nie wykazują objawów infekcji. Nowe reguły umożliwią kontynuowanie pracy przez osoby, u których ryzyko zachorowania jest niewielkie.

Według dotychczasowych wytycznych osoba, która miała kontakt z chorym na COVID-19 bez odpowiedniego zabezpieczenia, musiała poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Reguła ta sprawiła, że wielu lekarzy, pielęgniarek, policjantów, pracowników sklepów czy kierowców nie mogło przychodzić do pracy – nawet, jeśli byli zdrowi. Podczas wczorajszego briefingu w Białym Domu wiceprezydent Mike Pence poinformował o złagodzeniu zasad kwarantanny. “Nowe wytyczne sprawią, że pracownicy odgrywający kluczową rolę w naszym państwie będą mogli powrócić do pracy w sposób bezpieczny” – zapewnił.

Według nowych reguł pracownik, który znalazł się w promieniu dwóch metrów od osoby chorej lub z podejrzeniem COVID-19 (także w okresie 48 godzin przed wystąpieniem objawów), będzie mógł nadal przychodzić do pracy, jeśli nie ma objawów choroby. Mierzona mu będzie temperatura, będzie nosił maseczkę i w miarę możliwości zachowywał dystans dwóch metrów od innych pracowników. Pracodawca będzie miał obowiązek rutynowego czyszczenia i dezynfekowania wspólnie użytkowanego sprzętu i łazienek. W razie wystąpienia objawów pracownik będzie musiał być natychmiast odesłany do domu, a osoby, które miały z nim bliski kontakt, poddane tej samej procedurze. Złagodzone zasady kwarantanny obejmują także pracowników kluczowych sektorów, w których gospodarstwie domowym stwierdzono infekcję.

Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/w hm

COMMENTS