Jak idzie Program Mieszkanie Plus?

Jak idzie Program Mieszkanie Plus?

Ponad tysiąc pięćdziesiąt lokali powstaje obecnie w ramach programu Mieszkanie Plus. Poinformował o tym na konferencji prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości, Mirosław Barszcz. Prawie 27 tysięcy mieszkań jest w przygotowaniu i projektowaniu.

W ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać ponad 110 tysięcy mieszkań. Polski Fundusz Nieruchomości posiada grunty do wybudowania 55 tysięcy mieszkań, a Krajowy Zasób Nieruchomości ma ziemie, na których może powstać 60 tysięcy lokali – powiedział wiceprezes PFR Nieruchomości, Grzegorz Muszyński. Mieszkania powstaną zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, których – jak tłumaczy wiceprezes, nie były prowadzone dotąd inwestycje, nie licząc nielicznych prywatnych. PFR Nieruchomości współpracuje w tej kwestii z samorządami, które określają potrzeby lokalowe w gminach.
Grzegorz Muszyński szacuje, że budowa ponad 100 tysięcy mieszkań to perspektywa około 10 lat. “Będziemy uzupełniali rynek i oddziaływali tak, żeby nie dłużej, ale też i nie szybciej niż 10 lat trwał proces inwestycyjny” – powiedział.
Jedną z inwestycji w ramach programu jest budowa ponad 500 mieszkań na katowickim Nikiszowcu. Pierwsi mieszkańcy powinni wprowadzić się do lokali w przyszłym roku – zapowiedział prezes katowickiego TBS Janusz Olesiński. Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest współudziałowcem spółki realizującej inwestycję. Janusz Olesiński powiedział, że do końca czerwca powinna być uchwała Rady Miasta Katowice o systemie pierwszeństwa wyboru mieszkania. “Będzie to system punktowany, nie chciał bym przesądzać, ale takie elementy jak preferencje dla dzieci, osób starszych, osób niepełnosprawnych, płacenia podatków w Katowicach i inne rzeczy będą brane pod uwagę” – wyjaśnił.
Janusz Olesiński podkreślił, że jest inwestycja cieszy się dużym zainteresowaniem potencjalnych mieszkańców. Czynsz za wynajem mieszkania ma się kształtować na poziomie 27 złotych brutto za metr kwadratowy, a przy opcji dojścia do własności w okresie 30 lat – 35 złotych brutto za metr kwadratowy. Olesiński dodał, że na katowickim rynku miesięczna opłata za wynajem mieszkania w podobnej lokalizacji i zbliżonym standardzie kosztuje 30-40 złotych za metr kwadratowy.
Podczas konferencji podkreślono, że Polski Fundusz Rozwoju Nieruchomości działa na zasadach rynkowych, co oznacza, że musi zarabiać na inwestowaniu w mieszkania na wynajem. Z drugiej zaś strony – jak zaznaczono – spółka realizuje ważny cel społeczny, jakim jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków, których nie stać na zakup własnego lokum.
W ramach programu, do użytkowania oddano do tej pory łącznie 480 mieszkań w Jarocinie, Kępnie i Białej Podlaskiej. Jeszcze w tym roku najemcy wprowadzą się do ponad 350 mieszkań w Gdyni i Wałbrzychu, gdzie zakończył się już nabór i obecnie trwa weryfikacja wniosków. Ponadto w budowie jest ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar

    No nareszcie ktoś podał liczbę mieszkań w programie. Wreszcie konkretne wartości!