Siódmy Wielki wyjazd na Węgry na obchody 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów

Siódmy Wielki wyjazd na Węgry na obchody 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów

Około czterystu osób specjalnym pociągiem wyruszyło z Warszawy do Budapesztu, by jutro wziąć udział w obchodach 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów. To uczestnicy “VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry”, organizowanego przez kluby “Gazety Polskiej”. Swoją obecnością Polacy chcą podziękować Węgrom za wspólną historię i kilkusetletnią bliską przyjaźń.

Organizatorka wyjazdu Beata Dróżdż, dyrektor generalny “Gazety Polskiej” , mówi, że Polacy i Węgrzy są do siebie bardzo podobni, dlatego tak łatwo nawiązują znajomości oraz potrafią ze sobą współpracować. “To wynika z naszych charakterów. Łączy nas podobna historia. To wszystko zbliża nas do siebie i pokazuje, że również w dzisiejszej Europie walczymy o suwerenność i o to by móc decydować w swoim kraju o swoich sprawach” – powiedziała Beata Dróżdż.
Jutro Węgrzy będą obchodzić 171. rocznicę Powstania Węgierskiego z 1848 roku, które było częścią Wiosny Ludów w Europie. Redaktor naczelny “Gazety Polskiej” – Tomasz Sakiewicz zaznacza, że w pewnym sensie było to powstanie polsko – węgierskie, w którym nasze narody biły się o te same cele. “Dowodził nim generał Bem, przewinęło się przez nie kilka tysięcy polskich ochotników. Oni walczyli z okupantami, którzy okupowali i Węgry i Polskę czyli z Rosjanami i z Austriakami” – powiedział Tomasz Sakiewicz.
Łącznie w “VII Wielkim Wyjeździe na Węgry” weźmie udział ponad tysiąc Polaków. Specjalny pociąg relacji Warszawa – Budapeszt zatrzyma się około 21.00 w Krakowie, gdzie wsiądą kolejni uczestnicy. Inni do stolicy Węgier mają dotrzeć we własnym zakresie..
W jutrzejszych uroczystościach w Budapeszcie udział zapowiedzieli premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/P.Lis/Rita/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0