HomeŚwiat

Siódmy Wielki wyjazd na Węgry na obchody 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów

Siódmy Wielki wyjazd na Węgry na obchody 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów

Około czterystu osób specjalnym pociągiem wyruszyło z Warszawy do Budapesztu, by jutro wziąć udział w obchodach 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów. To uczestnicy “VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry”, organizowanego przez kluby “Gazety Polskiej”. Swoją obecnością Polacy chcą podziękować Węgrom za wspólną historię i kilkusetletnią bliską przyjaźń.

Organizatorka wyjazdu Beata Dróżdż, dyrektor generalny “Gazety Polskiej” , mówi, że Polacy i Węgrzy są do siebie bardzo podobni, dlatego tak łatwo nawiązują znajomości oraz potrafią ze sobą współpracować. “To wynika z naszych charakterów. Łączy nas podobna historia. To wszystko zbliża nas do siebie i pokazuje, że również w dzisiejszej Europie walczymy o suwerenność i o to by móc decydować w swoim kraju o swoich sprawach” – powiedziała Beata Dróżdż.
Jutro Węgrzy będą obchodzić 171. rocznicę Powstania Węgierskiego z 1848 roku, które było częścią Wiosny Ludów w Europie. Redaktor naczelny “Gazety Polskiej” – Tomasz Sakiewicz zaznacza, że w pewnym sensie było to powstanie polsko – węgierskie, w którym nasze narody biły się o te same cele. “Dowodził nim generał Bem, przewinęło się przez nie kilka tysięcy polskich ochotników. Oni walczyli z okupantami, którzy okupowali i Węgry i Polskę czyli z Rosjanami i z Austriakami” – powiedział Tomasz Sakiewicz.
Łącznie w “VII Wielkim Wyjeździe na Węgry” weźmie udział ponad tysiąc Polaków. Specjalny pociąg relacji Warszawa – Budapeszt zatrzyma się około 21.00 w Krakowie, gdzie wsiądą kolejni uczestnicy. Inni do stolicy Węgier mają dotrzeć we własnym zakresie..
W jutrzejszych uroczystościach w Budapeszcie udział zapowiedzieli premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/P.Lis/Rita/dyd

COMMENTS