„Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Nowym Jorku.

„Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Nowym Jorku.

Zapraszamy serdecznie na tylko trzy spektakle sztuki Witolda Gombrowicza “Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Omara Sangare, przygotowane pod auspicjami Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Williams College, w piątek 15 stycznia o godz. 20.00 i sobotę 16 stycznia w godz. 14.00 i 20.00.

Po niedawnych sukcesach przedstawienia “Iwona, księżniczka Burgunda” wystawionego przez aktorów z Williams College, twórcy przygotowali specjalną wersję sztuki, która zostanie wystawiona w Nowym Jorku.

W przygotowaniu tej specjalnej, angielskojęzycznej wersji przedstawienia, aktorzy z Williams College połączyli swoje siły z międzynarodową grupą twórców teatralnych, między innymi dwoma choreografami z niemieckiego teatru tańca,  Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, dekoracje zostały zaprojektowane przez projektantkę z Polski, oświetlenie przez projektanta z doświadczeniem na Broadwayu oraz Nowojorskim Tygodniu Mody, a twórcą dźwięku jest artysta z doświadczeniem z nowoczesnych, awangardowych nowojorskich teatrów.  Ta artystyczna kolaboracja dała studentom możliwość dzielenia się swoimi talentami z profesjonalnym środowiskiem twórców teatralnych w Nowym Jorku.

Czarny humor Gombrowicza ukazuje dwie drastycznie zderzające się grupy społeczne: konserwatywną, przywiązaną do  tradycji oraz nowoczesną i niekonwencjonalną.  Ukazane są również zderzające się wartości, którymi się charakteryzują te grupy: płytkością ocen, brakiem kreatywności, nienawiścią oraz tajemniczością i kreatywnością drugiej grupy.

Witold Gombrowicz był jednym z najbardziej wpływowych dramatopisarzy XX wieku.  W tym dramacie jego twórczość łączy humor z prawdą o ludzkiej naturze i uniwersalną mądrością. Do której części społeczeństwa należysz? Przyjdź i sprawdź!

Sztuka przedstawia następcę tronu, księcia  Filipa, najbardziej pożądanego kawalera w Burgundii, który może mieć każdą kobietę, o której tylko zamarzy. Kiedy jednak książę zaręcza się z Iwoną, która jest prostą, zwykłą kobietą, wydarzenie to wywołuje skandal i całe królestwo musi stanąć w obliczu brzydoty swojej duszy i swojego okrucieństwa.  Dlaczego królestwo czuje się tak zagrożone przez tajemniczą przyszłą księżniczkę, która nie ma nic do powiedzenia i nie chce stanąć w swojej obronie?

Sztuka ta, wywodząca się z konwencji tragifarsy, napisana przez mistrza absurdu Witolda Gombrowicza, pokazuje co kryje się pod maskami, kiedy pryska iluzja a strach, poniżenie i upokorzenie oraz ludzka brutalność wypływają na powierzchnię.

Bilet dostępne w sprzedaży w Teatrze Row Box Office (410 West 42nd Street, New York City), przez telefon  212.239.6200, oraz https://www.telecharge.com/Off-Broadway/Princess-Ivona/Overview?&aid=ven000193900

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 0