Inteligentne fabryki, domy, miasta, rozszerzona rzeczywistość. Mały krok od rewolucja w świecie bezprzewodowej łączności!

Inteligentne fabryki, domy, miasta, rozszerzona rzeczywistość. Mały krok od rewolucja w świecie bezprzewodowej łączności!

Nadciąga wielkimi krokami technologia 5G. Zapowiada nam prawdziwą rewolucję w świecie łączności bezprzewodowej.

Sieć 5G ma zmienić cyfrowy świat na lepsze, początki widać było na niedawnym Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie. A dokładniej na największym krajowym pawilonie na MWC 2019, który należał do Izraela. Technologia 5G już zasila autonomiczne pojazdy, inteligentne fabryki, inteligentne domy, inteligentne miasta, technologie rozszerzonej rzeczywistości (systemy łączące świat rzeczywisty z generowanym komputerowo), wirtualną rzeczywistość.

Przykłady? Izraelska Telefónica i SEAT po raz pierwszy zaprezentowały wspomaganie jazdy samochodu przez sieć komórkową (5G). Testy prowadzano w hiszpańskiej Segowii. Pokazały, jak samochód dostaje ostrzeżenia od sygnalizacji świetlnej, gdy pieszy znalazł się na przejściu dla pieszych, ale był w miejscu niewidocznym dla kierowcy. Natomiast, gdy kierowca sygnalizuje zamiar skrętu i uruchamia prawy kierunkowskaz, na tablicy rozdzielczej wyświetla się alarm o tym, że na przejściu jest pieszy. To wyjątkowy scenariusz, w którym samochód komunikuje się z sygnalizacją świetlną, umożliwiając kierowcom otrzymywanie ostrzeżeń z otoczenia.

-Globalny rynek telefonii komórkowej znajduje się w historycznym punkcie dzięki wdrażaniu jej piątej generacji (5G). Nie ma powodów, by bać się tej technologii, ona przyniesie wiele korzyści użytkownikom – przekonuje- Krael Amitai, jeden z szefów branży mobilnej w izraelskim Instytucie Eksportu. Zmierzamy do „połączonego świata ” , w którym urządzenia będą podłączone do Internetu, generując ogromne ilości danych, dodaje.

Jesteśmy też świadkami narodzin rozrywki przyszłości, w której produkty VR ( rzeczywistośc wirtualna) będą wykorzystywać możliwości sieci 5G. Dobrym przykładem jest firma Texel, która oferuje widzom „relacje” z miejsca wydarzeń na żywo zapewniając takie wrażenia, jakby byśmy fizycznie byli w tym miejscu. Myśl o wygodnym siedzeniu we własnym domu i oglądaniu gry „Warriors” w rozdzielczości 8K za pomocą zestawu VR nie jest już wcale odległą przyszłością.

Było coś dla ducha, teraz coś dla biznesu, czyli  przemysłowy internet rzeczy. Izraelski Feelit opracował czujnik podobny do zwykłej naklejki, który dokonuje nieinwazyjnego pomiaru ciśnienia, wibracji, czy temperatury oraz innych wskaźników KPI, stosowane jako mierniki w procesach pomiaru stopnia realizacji celów organizacji. Rozwiązanie Feelit Structural Sensing łączy czujniki w chmurze i monitoruje zasoby w dzień i w nocy, co ogranicza konieczność ich konserwacji. Połączenie z kamerą pozwala nie tylko „zobaczyć”, ale też „poczuć”, jaki jest ich prawdziwy stan.

IonTerra z kolei zajęła się samochodami autonomicznymi. Jej platforma programowa rtCVI ™ zwiększa niezawodność takich aut usuwając bariery istniejące w obecnych technologiach. Bo obecne technologie Deep Learning (uczenie polegające na tworzeniu sieci neuronowych, czyli systemów informatycznych, których budowa i funkcjonowanie przypomina pracę ludzkiego mózgu) wymagają pokonania milionów kilometrów do nauczenia się nowych obiektów. Wspomniana platforma nie potrzebuje takich działań, poza tym integruje się z innymi platformami pojazdu,co zwiększa niezawodność jazdy. IonTerra rozszerzyła też ofertę dla aut autonomicznych o wykrywanie obiektów, zrozumienie ich i modelowanie otoczenia pojazdu. Dzięki temu rynek takich aut przechodzi do całkowicie autonomicznej jazdy, znanej jako poziom 4 i 5.

W ramach swojej strategii IonTerra rewolucjonizuje rynek pojazdów autonomicznych pod względem bezpieczeństwa i niezawodności. Przykładem system pozwalający uzyskać dokładny obraz 360 stopni wokół samochodu, który wykorzystuje dane z czujników autonomicznego pojazdu (kamera, lidar, radar).

Kolejna firma FIELDBIT oferuje opartą na SaaS (oprogramowanie jako usługa w chmurze, model świadczenia usługi zdalnego dostępu do oprogramowania) platformę integrującą technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR), wideo na żywo, przetwarzanie w chmurze i technologie inteligentnych okularów. Pozwoli technikom na szybszy kontakt z ekspertami i tym samym na zdalną kontrolę i rozwiązywanie problemów technicznych w sieci. A technologia 5G znacznie przyspieszy takie kontakty.

Lightico zaś oferuje pomoc w rozwiązywaniu problemów każdego call center: od ustalania tożsamości klienta, po gromadzenie dokumentów, na elektronicznym podpisie i płatnościach za pośrednictwem telefonu kończąc.

Wreszcie Mantis Vision, wiodący dziś dostawca technologii przechwytywania trójwymiarowego obrazu i udostępniania treści 3D dla szerokiej gamy aplikacji i urządzeń  na świecie. Rozwiązania tej firmy dają również możliwość przesyłania danych 3D do aplikacji AR i VR w różnych skalach, od telefonów komórkowych, przez profesjonalne skanery aż po profesjonalne studia.

Użytkownicy smartfonów mogą wykonywać obrazy dla zabawy albo też dostarczać np. lekarzom obrazy 3D swojej poranionej ręki, aby można było rozpocząć  odpowiednią terapię.  Te technologie pozwalają przekształcać dowolnie obiekty, miejsca oraz ludzi na żywo w wysokiej rozdzielczości trójwymiarowe treści cyfrowe i to wszystko w rzeczywistym czasie.

Firma dominuje też na rynku ręcznych urządzeń 3D do szybkiego skanowania małych i dużych obiektów z małych i dużych odległości. Urządzenie zapewnia doskonała jakość danych i to w błyskawicznym tempie. Ma zintegrowane oprogramowanie z zaawansowanymi funkcjami, ale jest bardzo łatwe w obsłudze.

Przedsiębiorstwo Trackimo jest dziś światowym liderem w systemach śledzenia GPS opartych na internecie rzeczy (IoT) w zakresie bezpieczeństwa osobistego i śledzenia obiektów. Firma podpisała kontakty z takimi  globalnymi operatorami telefonii komórkowej, jak Vodafone i Singtel i ma swoje zakłady w Izraelu, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Trackimo zapewnia wyjątkowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa osobistego, łącząc zaawansowaną technologię GPS i ekonomiczną komunikację na całym świecie. Jej rządzenia są na tyle małe, że można je zmieścić w dłoni, torebce, klipsie, na pasku lub obroży psa lub też ukryć je w samochodzie. Śledzi najważniejsze rzeczy, z dowolnego miejsca na świecie, z globalnym zasięgiem komórkowym 2G / 3G. Dostępne są zarówno rozwiązania osobiste, jak i korporacyjne, takie jak śledzenie floty samochodowej.

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Jameson 12 miesięcy

    5G zapowiada się naprawdę fantastycznie. Odkryją się przed nami nowe fascynujące możliwości.