HomePOLSKA

Rzecznik Praw Dziecka do nauczycieli: Nie porzucajmy dzieci przed egzaminami

Rzecznik Praw Dziecka do nauczycieli: Nie porzucajmy dzieci przed egzaminami

Mikołaj Pawlak zaapelował do nauczycieli, by nie porzucali dzieci przed egzaminami. Skomentował w ten sposób zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk. Rzecznik Praw Dziecka mówił o tym, że dostaje w tej sprawie dużo pytań od zaniepokojonych uczniów. “Macie prawo do słusznych postulatów, do protestów, wybierzmy takie formy protestu, które będą skuteczne i nie będą naruszały tych ważniejszych praw. Wasze działanie jest misją, nie porzućmy teraz naszych dzieci, milionów dzieci przed egzaminami” – zaapelował.

Mikołaj Pawlak dodał, że konstytucyjnym obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie edukacji i wykształcenia wszystkim dzieciom.

Strajk nauczycieli ma rozpocząć się 8 kwietnia. Stanie się tak, jeśli w referendum opowie się za nim większość nauczycieli. Jego termin może więc zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają rozpocząć się matury. Nauczyciele żądają podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/kj

COMMENTS