Gdańska prokuratura stawia kolejne zarzuty dla podejrzanego lekarza chirurga – onkologa

Gdańska prokuratura stawia kolejne zarzuty dla podejrzanego lekarza chirurga – onkologa

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku przedstawiła kolejne zarzuty dla podejrzanego lekarza chirurga – onkologa.

– W sprawie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzonej przeciwko Markowi Ł. podejrzanemu o popełnienie przestępstw przeciwko wolności seksualnej na szkodę pacjentek, podejrzanemu przedstawiono kolejne zarzuty – poinformowała prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Tłumaczy, że ta decyzja jest efektem uzupełnionego materiału dowodowego. – W tym zeznań kolejnych pacjentek składanych przed sądem w obecności biegłego psychologa oraz uzyskanej opinii biegłego dotyczącej oceny metodologii badań wykonywanych przez lekarza – mówi prok. Wawryniuk.

 

Śledczy informują, że podejrzanemu łącznie zarzucono popełnienie 120 czynów “przeciwko wolności seksualnej na szkodę 88 pokrzywdzonych pacjentek.” – Dziewięć czynów dotyczy doprowadzenia pokrzywdzonych podstępem do obcowania płciowego, to jest z art. 197 par. 1 k.k. Natomiast pozostałe czyny dotyczą doprowadzenie pokrzywdzonych podstępem, w tym jednej małoletniej poniżej 15 roku życia, do poddania się innej czynności seksualnej, to jest z art. 197 par. 2 k.k. – kontynuuje prok. Wawryniuk.

 

Zdaniem prokuratury, do wszystkich zarzuconych podejrzanemu czynów dochodzić miało podczas przeprowadzanych badań onkologicznych i innych w latach 2005 – 2017. – Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone w dniu 6 września 2018 r. Podejrzany nie przyznał się do ich popełnienia – słyszymy od prokurator. Prok. Wawryniuk zaznacza, że z zarzuconych podejrzanemu czynów najsurowiej zagrożone jest czyn doprowadzenia do obcowania płciowego. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

– Przestępstwo doprowadzenia pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej zagrożone jest karą do lat 8 pozbawienia wolności, a w przypadku takiego czynu na szkodę małoletniej pokrzywdzonej poniżej 15 roku życia, do 10 lat pozbawienia wolności – podsumowuje rzeczniczka “okręgówki”.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0