15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Frankowy projekt prezydenta: na razie tylko obowiązkowy zwrot spredów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydencki projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów na razie ograniczy się do zwrotu tzw. spredów kredytobiorców. Zasady przewalutowania zostaną uregulowane ustawowo dopiero za rok. Na razie przewalutowanie kredytów będzie odbywać się dobrowolnie. Nadzór bankowy ma naciskać na banki, by wdrożyły taki proces.

 

Banki będą musiały oddać tak zwane spready pobierane przy kredytach walutowych. Przymusowe przewalutowanie zobowiązań będzie przesunięte o rok. Takie zapisy zawarto w projekcie ustawy frankowej, który zaprezentowano w Kancelarii Prezydenta. Koszty zwrotu różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty są szacowane na 3 miliardy 600 milionów do 4 miliardów złotych.

Prezydencki minister Maciej Łopiński powiedział, że proponowane rozwiązanie to tylko pierwszy krok, który uwzględnia zawirowanie gospodarcze, takie jak Brexit czy problemy sektora bankowego w Europie. „Projekt dotyczy sprawy najmniej kontrowersyjnej” – ocenił. „Zaczynamy właśnie od spreadów, ale nie kończymy” – dodał minister Łopiński.
Według prezesa NBP Adama Glapińskiego, banki będą miały czas, żeby na drodze ugody doprowadzić do przewalutowania. Zaznaczył, że powinno ono się odbyć – jak się wyraził – „w rozsądnym czasie”, w konsultacji z Komitetem Stabilności Finansowej. Ma się on zebrać 10 sierpnia.
Poprzednią propozycję Kancelaria Prezydenta przedstawiła w rocznicę tak zwanego czarnego czwartku, 15 stycznia. Na koniec pierwszego kwartału tego roku kredyty frankowe udzielone przez banki były warte ponad 36 miliardów franków szwajcarskich. Walutowe kredyty na koniec marca stanowiły 43,3 procent wszystkich zobowiązań hipotecznych. W szczytowym momencie w 2009 roku stan zadłużenia w szwajcarskiej walucie wynosił ponad 48 miliardów.
Ustawa obejmie kredyty udzielone miĘdzy 1 lipca 2000 a 26 sierpnia 2011 roku, czyli do czasu wejścia tak zwanej ustawy antyspreadowej. Zwrot pomniejszy kapitał pozostały do spłaty lub – w przypadku wygaśnięcia umowy – będzie zwracany w formie wypłaty pieniędzy.
Limit kapitału, do którego klient będzie mógł ubiegać się o zwrotu spreadów, to 350 tysięcy złotych na osobę.

(IAR)/kt/md/vey/dabr/Zbigniew Biskupski AIP/FOT. PIOTR SMOLINSKI / POLSKA PRESS

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520