23.7 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Floryda/ Inicjatorzy akcji wycofywania książek kwestionują ponad sto tytułów, w tym np. „Rzeźnia numer 5” Kurta Vonneguta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wydawnictwo Penguin, rodzice i autorzy złożyli w środę pozew przeciwko władzom oświatowym dystryktu Escambia County na Florydzie, które nakazały wycofanie ze szkolnych bibliotek dziesięciu tytułów. Pozywający oskarżają dystrykt o złamanie gwarantującej wolność słowa pierwszej poprawki do konstytucji – informuje dziennik „New York Times”. Gazeta podkreśla, że konflikt dotyczący szkolnych bibliotek trwa od dwóch lat i jest częścią szerszej wojny kulturowej w USA.

Zdaniem strony składającej pozew decyzja dystryktu „pozbawia uczniów dostępu do szerokiego wachlarza punktów widzenia, a autorów – możliwości rozpowszechniania opinii”, zaś celem władz szkolnych było uniemożliwienie młodzieży dostępu do materiałów służących dyskursowi na drażliwe tematy rasy czy orientacji seksualnej.
Dla członka rady szkolnej w Escambia Billa Slaytona pozew był zaskoczeniem, ponieważ „książki są usuwane ze szkolnych bibliotek w całym stanie, a nie tylko w jednym dystrykcie”. Inicjatorka akcji Vicki Baggett oświadczyła zaś, że książki są „w oczywisty sposób nieodpowiednie”, a akcja jest zgodna z prawem.
W ubiegłym rokiem prawodawcy stanowi zakazali wykorzystywania w szkołach materiałów, które „mogłyby wywołać poczucie winy z powodu przeszłych działań członków danej rasy”, zakazują też zajęć poświęconych orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. „Początkowo zakazy odnosiły się do szkół podstawowych, obecnie są stosowane także w liceach” – przypomniał portal dziennika „New York Times”.
Gazeta zauważyła, że zwolennicy ograniczania uczniom dostępu do książek chcą, by rodzice mieli narzędzia do kontroli procesu edukacji. Argumentują, że dzieci i młodzież powinny stykać się z drażliwymi tematami pod nadzorem opiekunów. Wielu podkreśla też, że tytuły są nadal dostępne w księgarniach i bibliotekach publicznych.
Lokalna gazeta „Pensacola News Journal” poinformowała, że inicjatorzy akcji wycofywania książek kwestionują ponad sto tytułów, w tym takie jak „Rzeźnia numer 5” Kurta Vonneguta, „Chłopiec z latawcem” Khalida Hosseiniego czy „Z Tango jest nas troje” Petera Parnella.
W pozwie strona skarżąca szkolny dystrykt podkreśliła, że dziś zabierane są z półek książki poruszające kwestie rasy czy orientacji, a jutro mogą to być tytuły „dotyczące chrześcijaństwa, założycieli Stanów Zjednoczonych czy bohaterów wojennych”. (PAP)

 

os/ mms/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520