HomePOLSKA

Dworczyk: Celem działań rządu i służb utrzymanie wydolności służby zdrowia w sytuacji epidemii

Dworczyk: Celem działań rządu i służb utrzymanie wydolności służby zdrowia w sytuacji epidemii

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk mówi, że celem działań rządu i służb jest teraz utrzymanie wydolności służby zdrowia w Polsce w sytuacji epidemii.

W Programie 1 Polskiego Radia minister powiedział, że dynamika zachorowań na COVID-19 w naszym kraju jest obecnie duża i rząd chce być gotowy na każdy scenariusz. Rządowy plan zakłada, że w krótkim czasie zostanie zwiększona liczba łóżek dla pacjentów covidowych. Nowe miejsca mają być utworzone w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Minister Dworczyk przypomniał też, że dzisiaj Sejm będzie pracował nad ustawą, która wprowadzi wiele usprawnień w pracy personelu medycznego.

Podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu posłowie mają wysłuchać informacji premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Odbędzie się też pierwsze czytanie poselskiego projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Przygotowali go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt zakłada między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 i brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. W regulacji zapisano także, że wszyscy medycy, którzy pójdą na kwarantannę lub izolację otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

 

***

 

Szef Kancelarii Premiera  nie skomentował sytuacji dotyczącej nieciekawej sytuacji pacjentów innych niż “covidowi” i codzienności ratowników medycznych, którzy muszą zadawać sobie dzień w dzień pytanie: Czy szpital przyjmie pacjenta “niecovidowego” na oddział czy szukać trzeba innej placówki. Pisaliśmy o tym tutaj:

Codzienność ratowników medycznych: Czy szpital przyjmie pacjenta “niecovidowego” na oddział czy szukać trzeba innej placówki

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / PR1 / w dw / d mk/w dw  + własne

COMMENTS