HomePOLSKA

Minister Maląg: Większość pensjonariuszy DPS-ów przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w miejscu zamieszkania

Minister Maląg: Większość pensjonariuszy DPS-ów przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w miejscu zamieszkania

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg powiedziała na antenie Polskiego Radia 24, że 18 procent pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach. Jak dodała minister, większość pensjonariuszy przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w DPS-ach.

“Zachorowania są, tak jak są te zachorowania w całym kraju. Natomiast tutaj zachowanie szczególnej ostrożności jest bardzo ważne, gdyż nasi seniorzy, osoby starsze, osoby chore, czyli takie osoby, które znajdują się w domach pomocy społecznej potrzebują wyjątkowego wsparcia, ponieważ są narażone bardziej na zachorowania” – powiedziała Marlena Maląg.

Minister powiedziała, że w całym kraju funkcjonują 823 domy opieki społecznej. Marlena Maląg przypomniała, że od początku pandemii jest wsparcie dla samorządów i domów prywatnych, by zapewnić środki ochrony indywidualnej, opiekę podstawową oraz personel medyczny.”Przekazaliśmy ponad pół miliarda złotych, właśnie na to, żeby zapewnić bezpieczeństwo, opiekę” – powiedziała Marlena Maląg.

Minister dodała, że tam, gdzie pojawia się trudna sytuacja, włączane są Wojska Obrony Terytorialnej i wolontariusze, by zapewnić ciągłość opieki.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Ingram/d ms/ w dw

COMMENTS