HomeKultura

Do końca marca wystawa o rotmistrzu Pileckim w sercu Berlina

Do końca marca wystawa o rotmistrzu Pileckim w sercu Berlina

Przez najbliższe pół roku Berlińczycy i turyści będą mogli poznać historię Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera II wojny światowej. Wystawą o swoim patronie działalność w stolicy Niemiec zainaugurował Instytut Pileckiego.

Współkurator wystawy “Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” i autor anglojęzycznej książki o rotmistrzu Jack Fairweather powiedział Polskiemu Radiu, że sąsiedztwo Bramy Brandenburskiej to szczególne miejsce dla ekspozycji. “To bardzo mocne i ważne – mieć historię Pileckiego opowiedzianą tutaj, w centrum Berlina, gdzie w zasięgu kilkuset metrów podejmowano decyzje, które miały tak głęboki wpływ na niego i wszystkich, których znał. To również bardzo ważne, aby zrozumieć, że to jest historia dzielenia się, otwartości – Pilecki chciał połączyć ludzi, aby walczyć z zagrożeniem nazizmu” – stwierdził.
Jack Fairweather podkreślił, że mimo iż nadal nie wiadomo gdzie komuniści ukryli szczątki Witolda Pileckiego, to takie wydarzenia jak wystawa w sercu europejskiej stolicy są zwycięstwem bohaterskiego rotmistrza. “Wszystko na tej wystawie jest tym, czego komuniści nie chcieli, byście wiedzieli. To historia ekstremalnej odwagi Pileckiego. Historia oporu, o którą wołano przez tak wiele dekad. Uważam, że to prawdziwe zwycięstwo dla wszystkich, że historia może wyjść na jaw i inspirować nowe pokolenia dokonaniami Witolda Pileckiego” – mówił współkurator wystawy.
Opowieść o rotmistrzu ilustrują zdjęcia z uwięzienia w Auschwitz oraz po wojnie na Rakowieckiej w Warszawie. Na wystawie można zobaczyć kilkanaście oryginalnych obiektów i kopii ze zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego dyrektor Piotr Cywiński ocenił, że ważna będzie współpraca Instytutu Pileckiego z niemieckim systemem edukacyjnym. “Powiązanie wystawy jako rozszerzenia programu szkolnego daje z automatu pewną gwarancję, że i nauczyciele się tym zainteresują i uczniowie odnajdą pewne punkty odniesienia, których brakowałoby im w inny sposób. Tutaj natomiast sytuacja jest o tyle ciekawsza i w pewnym sensie trudniejsza, że lokalizacja tej wystawy jest nastawiona dużo bardziej na ruch turystyczny, który tutaj siłą rzeczy w okolicy Bramy Brandenburskiej się pojawia. Trzeba będzie tych ludzi w jakiś sposób spod tej Bramy wziąć, zainteresować i wciągnąć do środka. To będzie wymagało obserwacji. Miejsca turystyczne są też bardzo specyficznymi miejscami wystawienniczymi” – powiedział Piotr Cywiński.
Otwarcie oddziału w Berlinie, to kolejny etap działalności Instytutu Pileckiego w Niemczech. Od kilku miesięcy instytucja współpracuje z Bundesarchiv, co zaowocowało między innymi 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących między innymi akta Gestapo i niemieckiej policji działającej w okupowanej Polsce.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapowiedział, że kolejne zagraniczne oddziały instytutu Pileckiego zostaną otwarte w Izraelu i w Stanach Zjednoczonych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/Berlin/wk

COMMENTS