HomeŚwiat

Polski kandydat na komisarza UE Janusz Wojciechowski spotkał się z posłami PO-PSL. “Pierwszy krok w kierunku dobrych relacji”

Polski kandydat na komisarza UE Janusz Wojciechowski spotkał się z posłami PO-PSL. “Pierwszy krok w kierunku dobrych relacji”

Politycy PO i PSL spotkali się w Strasburgu z Januszem Wojciechowskim, kandydatem na unijnego komisarza do spraw rolnych, wskazanym przez polski rząd. Obie strony mówią, że była to dobra, merytoryczna rozmowa.

O spotkanie polityków Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego poprosił Janusz Wojciechowski. W Strasburgu kandydat na komisarza umówił się na serię rozmów, której celem jest zdobycie poparcia przed przesłuchaniami w komisjach.
Po spotkaniu z PO i PSL-em polityk mówił, że było ono dobre i merytoryczne. “[Rozmawialiśmy] o tym, co trzeba zrobić dla rolnictwa europejskiego i dla reprezentowania Polski w UE. Nie we wszystkich kwestiach się zgadzaliśmy, ale to była dobra, potrzebna rozmowa” – podkreślił Janusz Wojciechowski.
O dobrym spotkaniu mówił również Andrzej Halicki, z PO. “Cieszymy się, że Janusz Wojciechowski wyszedł z tą inicjatywą. Co z tego wyniknie – zobaczymy. Ten pierwszy krok jest obiecujący, deklaracje są daleko idące. Jeżeli one się zamienią działania i czyn, być może będzie to pierwszy krok w kierunku dobrych relacji”- dodał poseł Platformy.
Krzysztof Hetman z PSL liczy na to, że więcej konkretów w sprawie planowanej polityki Janusza Wojciechowskiego będzie znanych po przesłuchaniach kandydatów w komisjach. “Dzisiaj złożył deklaracje polityczne, mamy nadzieję, że procesie przesłuchań i dyskusji będziemy mogli się dowiedzieć na przykłąd na czym ma polegać wyrównanie dopłat bezpośrednich” – mówił Krzysztof Hetman.
Rozmowy z europosłami Janusz Wojciechowski prowadził od rana, jutro zamierza się spotkać między innymi z politykami z Wiosny. Polski kandydat na komisarza przekonuje, że z tych spotkań wynosi dobre wrażenie. “Przedstawiam moją wizję przyszłości rolnictwa europejskiego, bardziej zorientowanego na ochronę środowiska, ochronę klimatu i dobrostan zwierząt, to jest dobrze przyjmowanie przez moich rozmówców. Myślę, że to zwiększa szanse na poparcie w głosowaniu nad moją kandydaturą” – mówił Janusz Wojciechowski.
Kandydat na komisarza odniósł się też do postępowania prowadzonego przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), w sprawie domniemanych nieprawidłowości przy rozliczaniu wyjazdów służbowych, z czasów, czy polityk był jeszcze europosłem. Według Janusza Wojciechowskiego nie doszło do złamania prawa, a sprawa została już wyjaśniona. Kandydat zapowiedział, że będzie zabiegał o ujawnienie posłom pełnej dokumentacji tej sprawy.
W czwartek kandydaturę Janusza Wojciechowskiego ma rozpatrzeć unijna komisja prawna, na początku października wysłuchanie przeprowadzi komisja do spraw rolnych. Później nad wszystkimi kandydatami na komisarzy zagłosuje Parlament Europejski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/dwCOMMENTS