95. urodziny Papcia Chmiela, autora kultowych komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku

95. urodziny Papcia Chmiela, autora kultowych komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu z okazji 95. urodzin. Artysta zwany Papciem Chmielem jest autorem komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku.
“Z okazji pięknego jubileuszu 95. urodzin pragnę wyrazić słowa najgłębszego podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej, pełnej poświęcenia postawy jako żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego, a zwłaszcza wobec niezapomnianych komiksów, które uczą i bawią kolejne pokolenia Polaków” – napisał prezydent w liście do Henryka Chmielewskiego.
Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie.
W 1943 wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch”, o pseudonimie „Jupiter”. Wraz ze swoimi współtowarzyszami miał opanować Okęcie, ale niestety już 1 sierpnia został zatrzymany przez niemieckich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli. W latach 50. ukończył stołeczną Akademię Sztuk Plastycznych.
Na komiksach Papcia Chmiela wychowało się kilka pokoleń Polaków. Seria książeczek o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka ukazująca się od 1957 roku, została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy.
Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został między innymi uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/prezydent.pl/dwi/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0