Rekordowy wynik Wielkiej Zbiórki Książek

Rekordowy wynik Wielkiej Zbiórki Książek

Ponad 510 tysięcy książek udało się zebrać w trakcie tegorocznej Wielkiej Zbiórki Książek. To rekord w pięcioletniej historii zbiórki.
Akcja trwała w dwóch tysiącach miejsc w siedmiu miastach Polski – w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Katowicach przez blisko miesiąc, od 23 kwietnia do 20 maja. Wszyscy chętni mogli oddawać książki, które nie są już potrzebne w domowych biblioteczkach. Trafiają one do szpitali, hospicjów i domów dziecka w całym kraju. Dzięki temu powstało już 600 bibliotek, a po tegorocznej akcji powstanie kolejne 100.
Współorganizatorka akcji – Katarzyna Nawrocka z fundacji Zaczytani.org mówi, że w zbiórkę chętnie włączali się najmłodsi. “Naszymi głównymi punktami zbiórki są szkoły i przedszkola. Dzieci uczą się empatii i dzielą się swoimi książkami z chorymi rówieśnikami w szpitalach Natomiast zbierały z nami też teatry, muzea, klubokawiarnie, urzędy, ministerstwa. Wszędzie gdzie był nasz zaczytany katon i plakat można było przynieść książki i ludzie to robili” – powiedziała Nawrocka.
Jedną z ambasadorek akcji jest artystka kabaretowa i aktorka Katarzyna Pakosińska, która przekonuje, że czytanie dzieciom w szpitalach jest też terapią. “Po kilku takich spotkaniach na oddziale onkologicznym w Warszawie, w trakcie których czytaliśmy dzieciom, lekarze przychodzili do nas i mówili, że po naszym czytaniu mali pacjenci mają lepsze wyniki badań” – powiedziała Pakosińska. Jak podkreśliła, nie była to kwestia nowej terapii, czy innych leków farmakologicznych, ale tej pozytywnej energii, z czytanymi historiami. “To naprawdę działa i motywuje do pracy, wspierania akcji i czytania małym pacjentom” – dodała Katarzyna Pakosińska.
Prezes Fundacji Zaczytani.org Agnieszka Pawlak mówi o ambitnych planach na kolejne lata. “603 biblioteki, które mamy w całym kraju zobowiązują. Cały czas się nimi opiekujemy. Ale chcemy, żeby na każdym oddziale, na każdym korytarzu i w każdym szpitalu w Polsce była nasza biblioteka i chociaż jeden wolontariusz, który będzie czytał pacjentom” – zaznaczyła.
Łączenie, w ciągu pięciu lat akcji udało się zebrać milion dwieście tysięcy książek. Patronem medialnym akcji jest Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0