HomeKultura

88 artystów do 35. roku życia otrzymało ministerialne stypendia “Młoda Polska”

88 artystów do 35. roku życia otrzymało ministerialne stypendia “Młoda Polska”

88 laureatów XVI Programu Stypendialnego MKiDN “Młoda Polska” odebrało stypendia z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Program przeznaczony jest dla artystów do 35. roku życia, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w takich dziedzinach jak: film, fotografia, literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec i teatr. 

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że obowiązkiem państwa polskiego jest wspieranie najbardziej utalentowanych artystów. Minister kultury życzył stypendystom, żeby odpowiednie proporcje kierowały ich pracą. „Żeby talent był w odpowiedniej proporcji wspierany pracą, żeby oprócz działalności zawodowej, tej, która artystę pochłania w prawie stu procentach, znajdować także czas na inne rzeczy, żeby się rozwijać w sposób równomierny, rozwijać swoją niezależność myślenia, żeby być człowiekiem wewnątrzsterownym, także w tych wyborach, artystycznych”- mówił prof. Piotr Gliński.
Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które odpowiada za program, podkreślał, że to wyjątkowo prestiżowe stypendia, o które w tym roku ubiegało się ponad 550 osób. “Stypendium ma charakter przede wszystkim ekonomiczny, bo środki to aż do 50 tysięcy złotych na zakup instrumentów czy podniesienie swoich kwalifikacji” – mówił Rafał Wiśniewski. Wiolonczelistka Katarzyna Cichoń, dziękując w imieniu stypendystów, podkreślała, że to wyjątkowe wyróżnienie, pomoc, a także docenienie ich pracy i motywacja do dalszych działań.
Środki ze stypendium mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej. Wysokość stypendium wynosi maksymalnie 50 tysięcy i minimalnie 30 tysięcy złotych brutto. Do tegorocznego, organizowanego po raz 16. programu wpłynęło ponad 600 wniosków. W kilkudziesięciu stwierdzono błędy formalne, co uniemożliwiło ich rozpatrywanie pod względem merytorycznym. Komisja oceniła ponad 550 wniosków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/Rita/dw

COMMENTS