13.5 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

700 tys. ukraińskich dzieci wnioskuje o 500+. Koszt 4,2 mld rocznie. A co, gdy ich rodzice wracają do domu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawie 700 tys. ukraińskich dzieci wnioskuje o 500+ – informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dziennik zwraca uwagę, że Ukraińcy, którzy po 24 lutego znaleźli się w Polsce, występują o 500+. „Do 12 maja złożyli przeszło 445 tys. wniosków, które dotyczą ok. 691 tys. dzieci” – informuje „DGP”.

 

Gazeta zaznacza przy tym, że decydując o poszerzeniu świadczenia na obywateli Ukrainy, nie ustrzeżono się błędów, które wytykano, gdy dotyczyły tylko Polaków. „Skutkiem może być zmniejszenie aktywności zawodowej kobiet, które dziś stanowią około trzy czwarte uchodźców” – zauważa gazeta.

 

„ZUS jednocześnie przypomina, że osoby, które korzystają z tego wsparcia i wyjeżdżają za granicę, muszą o tym informować, bo po 30 dniach poza Polską tracą prawo do świadczenia” – donosi dziennik.

 

Jak wynika z sondy DGP, wojewódzkie oddziały ZUS mają po kilka sygnałów o powrotach dziennie. (PAP)

 

Samotni rodzice dostaną tylko pół ulgi

Chociaż Ministerstwo Finansów obiecało powrót do preferencyjnego rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, nie będzie ono już tak korzystne jak wcześniej. Rodzic rozliczy się „z połową dziecka” – pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Wychowujący dzieci samodzielnie będą w gorszej sytuacji niż bezdzietne małżeństwo. Ci ostatni przy rocznym dochodzie 60 tys. zł nie zapłacą w ogóle podatku. W przypadku samotnego rodzica podatek wyniesie 1,8 tys. zł” – podkreśla w rozmowie z gazetą Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

 

Jak wskazuje gazeta, niekorzystne rozwiązania znalazły się w znowelizowanym Polskim Ładzie; ustawa trafi teraz do rozpatrzenia przez Senat. „DGP” przypomina, że przeciwni tym zmianom byli posłowie opozycji, którzy podczas prac w Sejmie pytali wiceministra finansów Artura Sobonia, dlaczego rząd dyskryminuje samotnych rodziców i pozwala im rozliczyć się jedynie z „połową dziecka”.

 

Skąd takie sformułowanie? „Chodzi o to, że co do zasady osoba samodzielnie wychowująca dziecko nie będzie już mogła, tak jak dotychczas, obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu” – wyjaśnia dziennik. Dodaje, że po zmianach daninę zapłaci w wysokości 1,5 raza podatku obliczanego od dochodów podzielonych przez 1,5.

 

„Tylko rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko będą się rozliczać jak wcześniej, czyli obliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu (tak jak jest w przypadku wspólnego rozliczenia z małżonkiem)” – pisze dziennik. (PAP)

 

dka/ ann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520