21.7 C
Chicago
piątek, 14 czerwca, 2024

70 lat temu Churchill wprowadził termin „żelazna kurtyna”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

70 lat temu podczas przemówienia w Fulton w USA ówczesny premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill zaapelował o brytyjsko-amerykańską współpracę w walce z komunizmem.

Wydarzenie to uważa się za początek okresu „zimnej wojny”. Podczas wystąpienia użył zwrotu „żelazna kurtyna” na określenie sowieckiego kordonu dzielącego Europę na dwie części.
„Od Szczecina nad Bałtykiem po Triest nad Adriatykiem, w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna” – mówił Winston Churchill 5 marca 1946 roku w wykładzie w Westminster College w Fulton w stanie Missouri- „Za tą linią leżą wszystkie stolice starodawnych państw Europy Środkowej i Wschodniej. ( Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Budapeszt, Belgrad, Bukareszt i Sofia…)”.
Niespełna rok wcześniej Churchill przegrał wybory, ale nie stracił wpływu na politykę i jego wystąpienie w Fulton było apelem o przedłużenie wojennego sojuszu amerykańsko-brytyjskiego w obliczu nowego wroga. Churchill mówił o dominacji partii komunistycznych, niewspółmiernej do ich liczebności, o ich totalitarnych dążeniach i o rządach policyjnych na wschodzie Europy. Rzadko cytuje się natomiast jego słowa poświęcone Polsce: „Zdominowany przez Rosję polski rząd zyskał zachętę do ogromnych i krzywdzących zakusów na Niemcy. Trwają obecnie masowe wysiedlenia milionów Niemców na poważną i niewyobrażalną dotąd skalę”- wskazywał.
Ta dezaprobata Winstona Churchilla nie do końca zgadza się z wyrażoną przezeń 3 lata wcześniej w Teheranie zgodą na powojenne przesunięcie granic Polski i stwierdzeniem, że Wielka Brytania przystąpiła do wojny w obronie wolności Polski, ale nie jej granic.

IAR/Grzegorz Drymer,Londyn/dyd, foto youtube

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520