Maciej Giemza ma za sobą piąty odcinek w Rajdzie Dakar. Wydmy dały się we znaki

Maciej Giemza ma za sobą piąty odcinek w Rajdzie Dakar. Wydmy dały się we znaki

Maciej Giemza z Piekoszowa, który reprezentuje Orlen Team, ma za sobą piąty odcinek 40. Rajdu Dakar. Uzyskał na nim 39. czas i w klasyfikacji generalnej utrzymał 32. miejsce.

Piąty etap rajdu Dakar okazał się, jak na razie, najbardziej wymagający, a problemy z pokonaniem wydm miała większość zawodników. W rywalizacji motocyklistów kolejną szaleńczą próbę wygrania etapu podjął Joan Barreda (Honda). Tym razem z powodzeniem.

Hiszpan po błędach i stratach poniesionych w dwóch poprzednich dniach całkowicie zdominował środowy etap. Od początku notował najlepsze czasy i ostatecznie wygrał z ponad dziesięciominutową przewagą nad Austriakiem Matthiasem Walknerem (KTM). Maciej Giemza konsekwentnie realizuje swoją taktykę. Nie podejmuje zbędnego ryzyka i jedzie założonym tempem. – Za nami dwa bardzo trudne etapy. Te wydmy nawet motocyklistom dały się we znaki, a zawody właściwie dopiero się zaczęły. Przyjęliśmy z Maćkiem taktykę, by jechać do przodu, ale swoim tempem, najlepiej między 25. a 40. miejscem. Maciek trzyma się tej strategii, a jego straty wynikające z błędów to na cały etap łącznie 5, może 10 minut, i to nie jest najgorzej – tak dla strony Orlen Team podsumował dotychczasową jazdę Maćka wspierający go swoim doświadczeniem Jacek Czachor. – Jutro czeka nas inny klimat, wjedziemy na duże wysokości. Nie wiemy, jak organizm Maćka będzie się tam zachowywał. Przed startem podzieliłem Dakar na trzy etapy. Pierwszy, peruwiańskie piaski, mamy już za sobą i teraz możemy skoncentrować się na drugim – górzystej Boliwii – dodał Czachor.

Szósty szybki odcinek specjalny o długości 313 kilometrów będzie prowadził wzdłuż jeziora Titicaca. Boliwijski płaskowyż na wysokości 2500 m będzie wymagał od zawodników szybkiej aklimatyzacji, w której na pewno pomoże dzień przerwy w La Paz. Przypomnijmy, że dla Macieja Giemzy jest to debiut w tej prestiżowej imprezie. Jest on pierwszym motocyklistą z Kielecczyzny w historii, rywalizującym w Rajdzie Dakar. Nieoficjalna klasyfikacja generalna po piątym etapie 40. edycji Rajdu Dakar: motocykle: 1. Adrien Van Beveren 14:37.40, 2. Kevin Benavides +1.00, 3. Matthias Walkner +1.14, (…) 32. Maciej Giemza +2:28.21.

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0