10.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Książka „Dziewczęta z Auschwitz” od dziś w księgarniach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W księgarniach jest już książka „Dziewczęta z Auschwitz” zawierająca wspomnienia dwunastu kobiet, które w młodości przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Publikacja autorstwa Sylwii Winnik ukazała się na kilka dni przed 73. rocznicą oswobodzenia obozu.

Autorka tomu mówi, że opisała wspomnienia kobiet, które w różnym wieku trafiły do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Niektóre bohaterki książki do obozu trafiły w wieku 8 czy 10 lat wraz z rodzicami czy nawet same, inne były już dorosłymi kobietami i ich wspomnienia są pełne brutalności i wstrząsających opisów. Sylwia Winnik podkreśla, że ze wspomnień dwunastu bohaterek książki wyłania się przerażający obraz obozowej rzeczywistości:
bestialstwo, które człowiek człowiekowi wyrządzał, nieludzkie warunki sanitarne i ogólnie bytu, głód i zimno, stosy trupów i odór palonych ludzkich ciał. W książce znalazły się też emocja jaki towarzyszyły kobietom w czasie uwięzienia.
Sylwia Winnik dodaje, że wspomnienia kobiet pokazują, że nawet w najgorszych warunkach można zachować godność, która dawała siłę do przetrwania. Te 12 historii – mówi autorka książki – pokazuje, że nawet w najgorszych warunkach można zachować człowieczeństwo i można oprzeć się otaczającemu złu, „te kobiety potrafiły nie mając nic umierającemu oddać kawałek chleba, pamiętały o drugim człowieku i wbrew temu wszystkiemu co się tam działo potrafiły odnajdować w drugim człowieku dobro”.
Książkę wzbogacają zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodzin bohaterek książki, z okresu zanim trafiły do obozu oraz ilustracje z archiwum Muzeum w Auschwitz.
Kobiety stanowiły około trzydziestu procent wszystkich więźniów zarejestrowanych w KL Auschwitz-Birkenau. Trafiały tam z całej Polski i innych krajów, aresztowane w różnych okolicznościach. Pierwszy kobiecy transport dotarł do obozu 26 marca 1942 roku.
Historycy, oceniają, że ogółem do obozu, który został oswobodzony 27 stycznia 1945 roku, trafiło co najmniej 1,3 miliona osób. Większość nie przeżyła.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Witold Banach/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520