Ziobro: Polska konsekwentnie będzie przedstawiała w Europie swoje stanowisko w sprawie reformy sądownictwa. “Aż do bólu?”

Ziobro: Polska konsekwentnie będzie przedstawiała w Europie swoje stanowisko w sprawie reformy sądownictwa. “Aż do bólu?”

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że Polska konsekwentnie będzie przedstawiała w Europie swoje stanowisko w sprawie reformy sądownictwa. We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw o sądownictwie powszechnym i Sądzie Najwyższym.

Zbigniew Ziobro podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia, że Polacy popierają funkcjonowanie niezależnej Izby Dyscyplinarnej:
“Wczoraj zostały podane badania pracowni Kantar, a więc całkowicie niezależnej od rządu. Wynika z nich, że blisko 70 procent Polaków uważa, że powinna w Polsce funkcjonować niezależna Izba Dyscyplinarna, organ niezależny od środowiska korporacyjnego” – zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Nowelizacje wprowadzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, a także za podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów.

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami kandydata na stanowisko I prezesa SN będzie mógł zgłosić każdy sędzia. Jeśli będą problemy z wyborem prezesa i osiągnięciem kworum, to wybór będzie ważny, gdy zagłosuje za danym kandydatem 32 sędziów Sądu Najwyższego.

IAR/wcześ./PR1/sp/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0