23.7 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Zełenski dopieszcza Morawieckiego i Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego Orderem Jarosława Mądrego drugiej klasy – powiedział w środę na konferencji prasowej w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Prezydent odznaczył naszych prawdziwych przyjaciół, naszych braci za nieustanną pomoc zarówno przed rozpoczęciem wojny jak i po jej rozpoczęciu – podkreślił Szmyhal. (PAP)

 

Premier Szmyhal: Polska i Ukraina wkroczyły na nowy poziom stosunków

Nowy poziom stosunków, jakie Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące został ukierunkowany na rozwój i jest produktywny – powiedział w środę w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

„W dniu dzisiejszym rządy Polski i Ukrainy przeprowadziły konsultacje międzyrządowe. Podpisane umowy i memoranda świadczą o tym, że nowy poziom stosunków, jakie Ukraina i Polska zbudowały przez ostatnie trzy miesiące jest ukierunkowany na rozwój i jest produktywny. Mówię o ośmiu podpisanych dziś dokumentach w sferze energetyki, sferze wojskowo-obronnej, współpracy transgranicznej i celnej, polityki ekologicznej, polityki regionalnej, odbudowy Ukrainy oraz współpracy w zakresie pamięci narodowej” – oświadczył Szmyhal na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.

 

Premier Ukrainy poinformował, że podpisano wspólne oświadczenie obu rządów. Wśród najważniejszych jego punktów są – według niego – zapisy, że Polska popiera wejście Ukrainy do UE i NATO oraz będzie dokładała starań o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE już w czerwcu. Porozumiano się – jak powiedział Szmyhal – w kwestii wzmocnienia współpracy obronnej, rozwijania sojuszu polsko-ukraińsko-brytyjskiego oraz współpracy w zakresie wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji.

 

„Zostało również podpisane memorandum dotyczące powołania wspólnej komisji dotyczącej nawiązania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami naszych państw. Komisja ta przygotuje zalecenia dotyczące powołania wspólnego polsko-ukraińskiego przedsiębiorstwa produkującego broń i sprzęt wojskowy oraz sprzęt uzupełniający. To wyniesie naszą współpracę na nowy poziom i pozwoli na produkowanie współczesnych rodzajów broni defensywnej” – zaznaczył ukraiński polityk.

 

„Porozumieliśmy się w zakresie wzmacniania współpracy przygranicznej między Ukrainą a Polską. Polska obiecała popierać Ukrainę w kwestii zniesienia ceł oraz dołączenia do konwencji o wspólnym tranzycie. Nasi polscy partnerzy potwierdzili również swoją gotowość do udziału w powojennej odbudowie Ukrainy. Jesteśmy pewni, że plan odbudowy Ukrainy, który właśnie jest opracowywany przez nasz rząd uzyska pełne poparcie naszych polskich przyjaciół (…). Została również podpisana deklaracja ministrów spraw wewnętrznych dotycząca powołania dwóch komisji: do spraw przejść granicznych i infrastruktury przygranicznej oraz do spraw przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom podczas przekraczania granicy” – powiedział premier Ukrainy.

 

Według Szmyhala „memorandum w sprawie współpracy pomiędzy właściwymi ministerstwami obu krajów przewiduje zwiększenia współpracy w zakresie energetyki”. „Ma to na celu całkowite uniezależnienie się naszych krajów i całej Europy od rosyjskich surowców energetycznych. Polska popiera integrację Ukrainy z europejskimi projektami energetycznymi, rozwój rynku gazu i energii elektrycznej na Ukrainie. Ponadto nasze państwa porozumiały się w sprawie konieczności zwiększenie transgranicznego handlu energią elektryczną oraz odnowienia linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. Dla Ukrainy jest to projekt bardzo ważny. Otworzy on dodatkową możliwość eksportu energii ukraińskiej do Europy” – zaznaczył szef ukraińskiego rządu.

 

Jak powiedział premier Ukrainy „memorandum dotyczące współpracy pomiędzy Ministerstwem Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy a polskim Ministerstwem Klimatu i Środowiska jeszcze raz potwierdza nasze zamiary natychmiastowego wdrażania wszystkich niezbędnych ustaw i dyrektyw UE. Mam na myśli zwłaszcza Europejski Zielony Ład. W tym kontekście porozumieliśmy się w sprawie zwiększania współpracy w walce ze zmianami klimatu, odpowiedzialnego wydobycia kopalin użytecznych, odtwarzania zasobów naturalnych oraz ochrony lasów i całego środowiska”.

 

Szmyhal poinformował też, że „podpisane zostało memorandum pomiędzy resortami kultury Ukrainy i Polski w sprawie współpracy dotyczącej zagadnień pamięci narodowej”. „Jest to ważny dokument, który – jestem pewien – pozwoli w warunkach owocnego dialogu wyjaśnić wszelkie zagadnienia dotyczące przeszłości naszych państw. Zostanie powołana grupa robocza, w skład której wejdą eksperci i historycy. Zajmie się ona kwestiami kompleksów memorialnych, pochówków i uczczenia pamięci naszych przodków” – powiedział.

 

Premier oznajmił też, że „prezydent Ukrainy (Wołodymyr Zełenski) odznaczył dziś premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wysokimi odznaczeniami państwowymi, orderami Jarosława Mądrego drugiego stopnia”.

 

„Bez względu na wszystko polski rząd i pan premier są naszymi prawdziwymi przyjaciółmi i okazują nam wszelką pomoc w każdej dziedzinie (…). Nigdy tego nie zapomnimy. Jestem przekonany, że następne pokolenia Ukraińców i Polaków będą utrzymywać bratnie stosunki. Jak powiedział dziś prezydent Ukrainy, oba narody mają ogromy potencjał, mamy silne armie, potężną gospodarkę i potężną, świetlaną przyszłość – dodał Denys Szmyhal. (PAP)

 

Ukraina/ Kaczyński: potrzebna jest współpraca, która ma budować między naszymi narodami związek o potężnych podstawach

Dochodziliśmy do głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować między naszymi narodami związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy – mówił wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę w Kijowie.

W środę w Kijowie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premiera Ukrainy Denysa Shmyhala. Polska jest pierwszym krajem od początku inwazji rosyjskiej, który spotkał się z rządem ukraińskim w tej formule.

 

„Takie spotkania międzyrządowe są dzisiaj w Europie swego rodzaju normą, ale to było czymś zupełnie niezwykłym. I to nie tylko dlatego, że odbywa się w Kijowie, w stolicy państwa prowadzącego wojnę, ale dlatego, że jego treść dalece przekraczała to, co zwykle dzieje się podczas tego rodzaju spotkań. To była treść, która obejmowała ogromną ilość różnych spraw, tematów” – oświadczył Kaczyński podczas wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem oraz szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim.

 

Prezes PiS nawiązał do wcześniejszej wypowiedzi premiera Szmyhala, dotyczącej porozumień, które były przedmiotem rozmów. „Zwróćcie państwo uwagę, tu mamy i kulturę, i sprawy wewnętrzne, i wiele spraw gospodarczych, i dzisiaj tak ważne, podnoszone w całym świecie sprawy środowiskowe. Krótko mówiąc, całe spektrum kwestii, które są dzisiaj ważne dla nas, a są ważne także w innych państwach, są ważne w każdym normalnym państwie i w relacjach między wszystkimi państwami” – podkreślił.

 

W tym kontekście wskazał na szansę zbudowania silnego związku między narodami i państwami: polskim i ukraińskim. Zapewnił, że podczas rozmów „wszędzie dochodziliśmy (w tej sprawie) do zgody”.

 

„Więcej, dochodziliśmy do wspólnych przekonań, dochodziliśmy do takiego głębokiego przeświadczenia, że potrzebna jest współpraca, która ma budować ten związek między naszymi narodami. Związek, który ma mieć naprawdę potężne podstawy. Historia była różna, była często naprawdę bardzo trudna, ale dzisiaj jest pełna szansa na to, żeby stworzyć coś zupełnie nowego, nową jakość nie tylko w relacjach między naszymi państwami, ale być może także w relacjach europejskich, i co za tym idzie, także w europejskiej geopolityce” – powiedział Kaczyński.

 

Kaczyński poinformował ponadto o rozmowach prowadzonych „w różnych konfiguracjach”, które dotyczyły spraw bieżących, które – jak mówił – „są najważniejsze na dziś, o sprawach wojny, dostaw broni, różnego rodzaju konieczności, które są z tym związane, o potrzebach, o różnych trudnościach”.

 

„To była rozmowa przyjaciół, sojuszników. Rozmowa, która – jestem o tym głęboko przekonany – przejdzie do naszej wspólnej historii, i która będzie uważana za bardzo istotny krok w tym kierunku, na którym nam wszystkim zależy” – oświadczył Kaczyński.

 

„Oczywiście bardzo często, powiem także, że i z moich ust, padały słowa podziękowania, podziwu szacunku, takiego najgłębszego szacunku, dla tego, co czynią Ukraińcy, co czyni armia i inne formacje zbrojne, a także te nie-zbrojne, które pomagają na Ukrainie” – oświadczył wicepremier.

 

Jednocześnie – jak mówił – padały też słowa „wielkiego szacunku dla przywódców Ukrainy, dla pana prezydenta, dla pana premiera, dla całej tej ekipy, która już prawie 100 dni temu podjęła historyczną i niezwykle odważną decyzję”.

 

„To zwycięstwo przyjdzie. Ja jestem o tym głęboko przekonany” – oświadczył Kaczyński. Swoje wystąpienie wicepremier zakończył słowami: „Niech żyje Ukraina, wolna zwycięska Ukraina! Niech żyje Polska!”. (PAP)

 

Autor: Mieczysław Rudy, Daria Kania, Agnieszka Gorczyca

 

rud/ dka/ ag/ mrr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520