20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Zdaniem prezydenta Dudy stacjonowanie NATO w Polsce nie jest istotne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla Wirtualnej Polski stwierdził, że kwestia stacjonowania baz NATO w Polsce „nie jest istotna”, ponieważ chce, aby potencjał obronny Polski był na tyle duży, „by nikomu nie opłacało nas się zaatakować”.

– Nie uważam, żeby Polska była dzisiaj zagrożona, ale muszę patrzeć dalekosiężnie, takie mam obowiązki. Zależy mi na tym, żeby Polacy mogli spać spokojnie – stwierdził podczas rozmowy z Wirtualną Polską prezydent Andrzej Duda. Zdaniem głowy państwa polityka Rosji wskazuje wprost na to, że jest to kraj o ambicjach imperialnych. – Pamiętajmy, że gdy poprzednio to miało miejsce, Polska była w strefie wpływów. Teraz jesteśmy w NATO, zbliżyliśmy się do Zachodu, nie leży więc w naszym interesie powrót na Wschód – stwierdził Duda.

Prezydent odniósł się również do kwestii stacjonowania baz NATO w Polsce, czyli jednego z tematów rozmów prowadzonych przez szefa MSZ w Stanach Zjednoczonych. – To, czy w Polsce znajdą się bazy NATO nie jest istotne. Mi zależy na tym, by nasz potencjał obronny był tak duży, by nikomu nie opłacało nas się zaatakować – stwierdził Duda i dodał, że niema to dla niego większego znaczenia, niezależnie „czy to będą stałe bazy, czy rotacyjna obecność żołnierzy”.
Prowadzący Sławomir Cedzyński zapytał prezydenta, czy prezydent będzie wspierał starania MSZ o uzyskanie pomocy Zachodu przy odzyskiwaniu wraku z katastrofy smoleńskiej. – Jeżeli będzie taka potrzeba, ja również będę podejmował w tej kwestii działania o charakterze dyplomatycznym, bo innymi środkami nie dysponuję – powiedział prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy lotniczych wrak jest jednym z „podstawowych elementów” i nawiązał do katastrofy holenderskiego samolotu na Ukrainie, którego wrak Holendrzy odzyskali „w trybie natychmiastowym” i zrekonstruowali. – To jak to się stało, że poprzedni polski rząd przez tyle lat nie był w stanie tego podstawowego dowodu odzyskać i nie podjął w tym kierunku żadnych zdecydowanych kroków – stwierdził Duda i dodał, że „wrak trzeba odzyskać”.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520