15 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Zarząd PKO BP komentuje europejskie testy stabilności: Dobra ocena oznacza, że pieniądze powierzone bankowi są bezpieczne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

PKO BP komentuje pierwsze miejsce wśród europejskich banków w tak zwanych stress-testach. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego sprawdził, jak poradzą sobie banki w sytuacji załamania gospodarczego, pogorszenia wskaźników ekonomicznych i wzrostu bezrobocia.

Wiceprezes banku Rafał Kozłowski tłumaczy, że dobra ocena oznacza, że pieniądze powierzone bankowi są bezpieczne. Jak dodaje rozmówca IAR, testy pokazały, że w warunkach szokowych PKO BP zachowuje się najlepiej w Europie. Dodaje on, że w razie spadku wskaźników gospodarczych państwo nie będzie musiało ratować instytucji przed bankructwem, a pieniądze klientów w banku są bezpieczne.

Prezes banku Zbigniew Jagiełło zaznacza, że wynik testu świadczy też o polskiej gospodarce. W opinii rozmówcy IAR negatywne scenariusze gospodarcze nie przełożą się znacząco na spłacalność kredytów.

Testowane banki stanowiły 70 procent sektora bankowego w Europie. Europejski oraz krajowe nadzory bankowe przeprowadzają podobne testy cyklicznie. Mają one pomóc w ochronie instytucji finansowych przed niewypłacalnością w skrajnie niekorzystnych warunkach gospodarczych.

IAR / Karol Tokarczyk/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520