15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Jarosław Kaczyński skomentował wyniki wyborów samorządowych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jarosław Kaczyński powiedział, że zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych nie podlega wątpliwości.

Prezes PiS skomentował ich wyniki podczas konferencji prasowej w siedzibie partii. „Rozumiem, że przedstawiciele komitetów, które te wybory przegrały, próbują zmienić ich obraz, ale to jest abstrahowanie od faktów” – powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że te wyniki to bardzo dobry prognostyk przed wyborami parlamentarnymi.

Według danych PiS, bazujących na oficjalnych danych Państwowej Komisji Wyborczej, partia rządząca uzyskała 2114 mandatów w radach powiatów w skali kraju i zdobyła 15,72 procent głosów w radach gmin do 20 tysięcy mieszkańców. PiS uzyskało w nich blisko 4 tysiące mandatów, drugie było Polskie Stronnictwo Ludowe z ponad 3 tysiącami mandatów, trzeci Sojusz Lewicy Demokratycznej z 200 mandatami i Koalicja Obywatelska ze 166 mandatami.

Z kolei w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców PiS zdobyło 25,2 procent głosów i 1877 mandatów. Koalicja Obywatelska 19,41 procent głosów i 932 mandaty, a PSL 1,19 procent głosów i 123 mandaty. Partii rządzącej udało się znacząco zwiększyć liczbę powiatów, gdzie będzie sprawować władzę – ze 104 po wyborach w 2014 roku do 162 obecnie.

Znaczący wzrost w tym okresie PiS osiągnął też, jeśli chodzi o ogólną liczbę radnych wszystkich szczebli – z 5358 do 8294.

PiS przedstawiło też dane dotyczące zdobytych przez jego działaczy mandatów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast – bez uwzględnienia drugiej tury wyborów. Tu zmiana ze 124 do 236 mandatów oznacza wzrost o ponad 90 procent. Podano też, że PiS uzyskało 254 mandaty w sejmikach w skali kraju, podczas kiedy Koalicja Obywatelska 194 mandaty.

Jarosław Kaczyński wskazał, że frekwencja w wyborach była bardzo wysoka. „Dziękuję każdemu, kto wziął udział w tych wyborach, niezależnie od tego, na kogo głosował, szczególnie dziękuję kandydatom Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy, którzy wzięli udział w wyborach jako kandydaci oraz jako wspierający kampanię wyborczą” – dodał prezes PiS. Zaznaczył, że kampania była dla jego formacji bardzo udana.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Siekaj/Tomasz Zielenkiewicz/K.Surówka/łp/mile

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520