6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Żałoba na Podlasiu. Krajowa Administracja Skarbowa zlikwidowała leśną bimbrownię w gminie Michałowo. „Zatrzymaliśmy urządzenia i 5600 l zacieru”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Podlaska KAS zlikwidowała leśną bimbrownię działającą w gminie Michałowo, o możliwościach produkcyjnych szacowanych na 3 tys. litrów alkoholu tygodniowo. Zabezpieczono aparaturę do nielegalnej produkcji oraz 5,6 tys. litrów zacieru.

Leśna fabryczka alkoholu działała w pobliżu wsi Żednia (powiat białostocki). Jak poinformował w piątek oficer prasowy podlaskiej KAS podkom. Maciej Czarnecki, mundurowi zabezpieczyli tam linię technologiczną, składającą się m.in. z dwóch kotłów, dwóch kolumn destylacyjnych oraz sześciu kadzi zawierających w sumie 5,6 tys. litrów zacieru, z którego można było wyprodukować ok. 500 litrów wysokoprocentowego alkoholu.

W pobliżu funkcjonariusze KAS odkryli również studnię głębinową, z której czerpana była woda wykorzystywana do produkcji bimbru. Z szacunków służby celno-skarbowej wynika, że w zlikwidowanej bimbrowni można było wyprodukować nawet 3 tys. litrów nielegalnego alkoholu tygodniowo.

 

Ustalany jest udział w przestępstwie – za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do lat 2 więzienia – dwóch mężczyzn, których funkcjonariusze wylegitymowali w pobliżu bimbrowni. Zostali oni przesłuchani, na razie w charakterze świadków.

 

Nielegalna produkcja alkoholu ma w Podlaskiem wieloletnią tradycję związaną najczęściej z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno-skarbowa i policja zwykle lokalizują leśne bimbrownie. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

 

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej – instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom.

 

Przed rokiem muzeum wzbogaciło się o kolejne eksponaty – dwie bimbrownie na kółkach, zbudowane na ramie przyczepy jednoosiowej, które działały na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Trafiły do placówki dzięki uprzejmości Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, po prawomocnym wyroku skazującym wobec bimbrownika.(PAP)

 

autor: Robert Fiłończuk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520