19.6 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Zakopane/ Zapowiada się wysoka frekwencja turystyczna na drugi turnus ferii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Hotelarze spod Giewontu mówią o bardzo dobrym obłożeniu na nadchodzące dwa tygodnie zimowego wypoczynku. Trend się odwrócił i feryjni goście z Wielkopolski, którzy poprzednio wybierali Szklarską Porębę, czy Karpacz, teraz wolą Zakopane. Wyjątkowo dużo jest też rezerwacji z Małopolski.

Zimowy wypoczynek rozpoczynają województwa: świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, wielkopolskie i lubuskie. Do szkół z kolei od poniedziałku wracają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

 

„Zauważamy, że teraz trend się odwrócił i goście z Wielkopolski w te ferie licznie zawitają pod Tatrami. Również goście z samej Małopolski chętnie rezerwują pobyty w Zakopanem i najprawdopodobniej determinuje ten wybór bliska odległość i bardzo dobra, śnieżna pogoda. Obserwujemy dużo więcej rezerwacji z Wielkopolski, niż w latach ubiegłych. Alokacja ruchu turystycznego z tamtego kierunku ma również najprawdopodobniej związek ze śniegiem, którego u nas nie brakuje” – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG).

 

Dodał on, że rezerwacji na drugi turnus ferii nie ma ekstremalnie dużo, ale poziom jest satysfakcjonujący. Na razie hotelarze raportują, że obłożenie miejsc noclegowych pod Tatrami jest w granicach 70–80 proc. Z uwagi na zauważalny trend skrócenia okienka rezerwacyjnego, wielu turystów podejmie decyzje o przyjeździe w ostatniej chwili, mając na uwadze prognozy pogody.

 

Pierwszy turnus ferii zimowych pod względem frekwencji turystycznej był bardzo udany dla branży hotelarskiej spod Giewontu. Według danych TIG, zwłaszcza drugi tydzień ferii cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem gości.

 

„Ku zaskoczeniu wielu turystów przyjechało do Zakopanego z województwa łódzkiego, choć w ubiegłych latach goście z tego kierunku nie odwiedzali nas szczególnie licznie. Goście z Centralnej Polski głównie wypoczywali na spacerach tatrzańskimi dolinami, a mniej z nich korzystało ze stoków narciarskich” – powiedział PAP Wagner.

 

Restauratorzy z zakopiańskich Krupówek również nie narzekają na brak gości, jednak donoszą, że choć turystów na deptaku jest dużo, to zamówienia są raczej „oszczędne”. Oznacza to, że restauracje są pełne, ale średni rachunek od stolika jest niższy, niż choćby w okresie świąteczno-noworocznym.

 

„Obecnie restauratorzy obserwują raczej oszczędnych konsumentów, ale bywają też dni, kiedy przed popularnymi restauracjami ustawiały się kolejki chętnych do wejścia” – zaznaczył w rozmowie z PAP Karol Wagner z TIG.(PAP)

 

autor: Szymon Bafia

 

Karkonosze/ W górach kilkadziesiąt centymetrów śniegu; trudne warunki do uprawiania turystyki pieszej

Kilkadziesiąt centymetrów śniegu leży w sobotę w górnych partiach Karkonoszy. Szlaki są nieprzetarte, miejscami zalegają na nich zaspy. Duże zachmurzenie, mgła oraz wiatry wiejący z prędkości 50 km/h powodują, że warunki do uprawiania turystyki pieszej są trudne.

W sobotę rano temperatura w górnych partiach Karkonoszy spadła do minus 10 stopni Celsjusza, ale wiatr wiejący z kierunku północnego z prędkością około 50 km/h powoduje, że odczuwalna jest niższa. Zachmurzenie w górach jest duże, a mgła dodatkowo ograniczają widoczność do 30 metrów

 

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR przestrzegają, że powyżej 1000 m n.p.m. na szlakach miejscami zalegają lód i zaspy. Szlaki są nieprzetarte, a w górnych partiach gór leży od 40 do 75 cm śniegu.

 

W niższych partiach gór jest bezwietrznie; leży tam do 40 cm śniegu. „Wyruszając w góry, warto sprawdzić dostępność schronisk i szlaków w odwiedzanym rejonie” – apelują goprowcy.

 

W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.(PAP)

 

autor: Piotr Doczekalski

 

pdo/ agz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520