14.7 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Żądają powołania komisji śledczej ws. śmierci 25-latka na komisariacie we Wrocławiu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poseł PO Krzysztof Brejza zapowiedział powołanie komisji śledczej ws. śmierci Igora Stachowiaka. Mężczyzna zmarł na terenie wrocławskiego komisariatu po użyciu policyjnego paralizatora tasera. Platforma domaga się także dymisji osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie służb, m.in. wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego.

– Nie ulega wątpliwości, że śmierć młodego człowieka jest dramatem. Nie ulega wątpliwości że o wszystkim wiedział minister spraw wewnętrznych, był przed rokiem we Wrocławiu, obiecał szybkie, sprawne wyjaśnienie sprawy. Nic służby nie zrobiły, policja i prokuratura skompromitowały się – zaznaczył poseł PO Jan Grabiec.

Przypomniał, że przewodniczący partii Grzegorz Schetyna zaapelował w niedzielę 21 maja we Wrocławiu o powołanie komisji śledczej, której zadaniem ma być „wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego bulwersującego przypadku”. Jak podkreślił poseł, policyjne służby są „poza kontrolą rządu RP”, dlatego niezbędne jest powołanie komisji śledczej.

Poseł Krzysztof Brejza dodał, że powołanie komisji wynika z potrzeby ustalenia, dlaczego wobec 25-letniego Igora Stachowiaka zastosowano tortury. Ponadto politycy Platformy domagają się przeanalizowania, co Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komenda Główna Policji, a także Biuro Spraw Wewnętrznych ustaliło w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że policjanci z wrocławskiego komisariatu przyznali, iż nie była to śmierć naturalna.,

– W sprawie nieudolności organów państwowych musi wypowiedzieć się komisja śledcza. Ta sprawa może być zbadana jedynie w drodze śledztwa parlamentarnego, pracujemy nad wnioskiem komisji śledczej w tej sprawie, wniosek zostanie złożony jutro, musimy wyjaśnić dlaczego wobec człowieka skutego kajdankami zastosowano tortury. Musimy wyjaśnić, jak to się stało że tak bestialskie tortury miały miejsce w ciemnym pomieszczeniu (…) co zrobiła prokuratura minister Błaszczak, Zieliński, Biuro Spraw Wewnętrznych, co zrobiła Komeda Główna Policji – powiedział poseł Brejza. Jak zaznaczył „komisja śledcza ma służyć rzetelnemu wyjaśnieniu, dlaczego doszło do zakatowania, dlaczego minister Błaszczak podejmuje decyzje personalne na skutek ujawnienia sprawy przez dziennikarza”.

Poseł PO Andrzej Halicki zapowiedział, że partia Grzegorza Schetyny żąda dymisji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego, „ boto on jest nieodpowiedzialny za nadzór nad policją, tuszowaniu wręcz tego bestialskiego zachowania na komendzie wrocławskiej.

Zauważył, że śmierć Stachowiaka wskutek tortur nie jest jedynym takim przypadkiem. W ostatnich latach odnotowano śmierć trzydziestokilkuletniego mężczyzny w Białymstoku oraz tortury na komisariacie w Słupsku, gdzie po incydencie biorący w nim udział policjanci i prokurator awansowali.

– Mamy praktyki rodem z czasów sowieckich, nie mają nic wspólnego z legalnością i praworządnością -podsumował poseł Halicki.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520