18.9 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Kontrowersyjna wystawa „Iron Man” współfinansowana ze środków Gminy Wrocław

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Wystawa we Wrocławiu m.in. obrazów przedstawiających akty młodych mężczyzn, wywołała kontrowersje. „Sztuka we Wrocławia opiera się na wolności przekazu; nie jestem entuzjastą wspomnianej wystawy, ale w jeszcze większym stopniu jestem przeciw cenzurze” – napisał na platformie X prezydent miasta Jacek Sutryk.

Wystawa „Iron Man” została przygotowana przez Galerię Mieszkanie Gepperta, którą prowadzi Fundacja Sztuki Współczesnej Art Transparent. Prezentuje prace Pawła Jacha i Krystiana Truth Czaplickiego. Jak napisała kuratora wystawy prof. Anna Kołodziejczyk, to „dwaj pokoleniowo odlegli artyści, opowiadający o ważnych, choć nieoczywistych pokładach ludzkiej emocjonalności”.

„Malarstwo Jacha, skoncentrowane na tematyce figuratywnej, będące głównie studium sylwetek i aktów młodych mężczyzn wpisanych w futurystyczne i surrealizujące tła, wyróżnia biegłość warsztatowa. Obrazy olejne z najnowszych serii: +Multikulti+ i +Hortus Conclusus+ zgodnie z filozofią malarza z jednej strony są emanacją zachwytu nad pięknem kosmosu i ziemskiej przyrody oraz nad ludzkimi osiągnięciami, a z drugiej – wyrażają aprobatę dla naturyzmu, związków partnerskich, idei wolnej miłości i różnych tożsamości płciowych” – opisuje kuratorka.

 

Na drugą część wystawy składają się rzeźby Krystiana Trutha Czaplickiego. „Artysta podejmuje temat struktur władzy, kwestionowania norm społecznych, a także wizualizuje bieżące niepokoje polityczne. Scalona z pacyfistycznym emblematem, masywna i dominująca sylweta półnagiego mężczyzny jest tu rodzajem satyry społecznej odnoszącej się do współczesnych wyobrażeń na temat człowieka XXI wieku” – pisze Kołodziejczyk.
Ekspozycję można zobaczyć na ulicy Szewskiej w bliskim sąsiedztwie wrocławskiego Rynku. Prace artystów wywołały kontrowersje, którym dano wyraz w mediach społecznościowych. „Zwróciłem się do Prezydenta Sutryka z interpelacją o niezwłoczne usunięcie z ulic Wrocławia plakatów nieodpowiednich dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia” – napisał na platformie X miejski radny PiS Andrzej Kilijanek.
Po wpisach w mediach społecznościowych część gablot, w których znajdowały się prace artystów, została zniszczona – zamalowano je farbą.
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, w reakcji na kontrowersje towarzyszące ekspozycji napisał na platformie X, że „sztuka we Wrocławiu opiera się na wolności przekazu”. „Szanujemy to. Mamy jednak świadomość tego, że przestrzeń publiczna należy do wszystkich mieszkańców. Miasto nie jest organizatorem wystawy prezentowanej w ramach Galerii ulicznej Szewska Pasja. Galeria prowadzona jest przez niezależną organizację Art Transparent. Nie chcemy ingerować w treści wystaw organizowanych przez NGO-sy” – napisał. Dodał, że „osobiście nie jest entuzjastą” tej wystawy, ale – jak zaznaczył – „w jeszcze większym stopniu jest przeciw cenzurze”.
Na stornie fundacji Art Transparent widniej informacja, że wystawa „Iron Man” jest współfinansowana ze środków Gminy Wrocław.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski

 

pdo/ aszw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520