23.7 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Wystawa „Pamięć Polski” w Pałacu Prezydenckim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Najcenniejsze dokumenty obrazujące ważne wydarzenia z historii Polski, przechowywane w polskich bibliotekach i archiwach dziś dostępne dla zwiedzających w Warszawie. Oryginały i faksymile dokumentów wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata można zobaczyć na wystawie pt. „Pamięć Polski” w Pałacu Prezydenckim.

Przewodniczący Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata i Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych Wojciech Woźniak w rozmowie z IAR podkreśla, że taka prezentacja jest wyjątkowo rzadko.” Planowane są również wystawy w innych miastach”. – zapowiada.
Między godziną 10:00 a 17:00 po wystawie będą oprowadzać przewodnicy, a wstęp jest wolny. Zwiedzający muszą mieć jedynie dowód osobisty. Z kolei w dniach 8 listopada – 2 grudnia akt unii krewskiej będzie prezentowany w Muzeum Katedralnym w Krakowie. Natomiast 19 listopada w godz. 12.00-16.00 w Historycznym Gmachu Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk przy ul. Wałowej 15 odbędzie się prezentacja średniowiecznego mszału krzyżackiego, wykorzystywanego do celów liturgicznych w Kościele Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Prezentacji będzie towarzyszył koncert chorałów gregoriańskich w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Gedanensis. Wstęp jest również wolny.
W tym roku na listę krajową UNESCO wpisano m. in. Rocznik świętokrzyski dawny, czyli najstarszy, powstały w XII wieku zachowany w oryginale pomnik polskiej historiografii, zawierający informacje o pierwszych wiekach polskiej państwowości. W zestawieniu znalazł się również akt unii krewskiej czyli dokument wystawiony 14 sierpnia 1385 r. przez króla Władysława Jagiełłę, rozpoczynający okres unifikacji Polski i Litwy, uwieńczony w XVI w. podpisaniem unii w Lublinie.
Inauguracja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata odbyła się 2 lata temu. W 1. edycji na Liście znalazło się 11 zabytków polskiego piśmiennictwa stanowiących świadectwo ważnych w dziejach Polski wydarzeń, osób, przemian kulturowych i cywilizacyjnych m.in. Konstytucja 3 maja, Złoty Kodeks Gnieźnieński, Kronika Galla Anonima, dokument lokacyjny miasta Krakowa, Kazania świętokrzyskie i autograf „Pana Tadeusza”.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520