HomeŚwiat

Wypłaty z bankomatów: Klientów czekają wysokie podwyżki? Wszystko przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Wypłaty z bankomatów: Klientów czekają wysokie podwyżki? Wszystko przez wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Wypłaty z bankomatów: będą podwyżki? Jest to możliwe ze względu na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, którzy stwierdził, że obsługa bankomatów, konwojowanie i przechowywanie pieniędzy nie są zwolnione z VAT.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z początku października br. może, lecz nie musi zdaniem ekspertów spowodować dodatkowe koszty dla klientów polskich banków.

 

Ewentualne podwyżki w Polsce mogą okazać się nie tak dotkliwe jak niektórzy sądzą. Wiele z istniejących na naszym rynku banków i instytucji finansowych obecnie już nalicza 23-procentowy podatek za usługi bankowe. Jak przewidują eksperci obłożenie instytucji finansowych dodatkowymi kosztami może spowodować na przykład:

 

 

    • ograniczenie liczby bankomatów,

 

    • podwyżkę prowizji

 

    • wprowadzenie przez nieliczne banki opłat za wypłaty powyżej określonej kwoty

 

 

Z kolei operatorzy bankomatów podchodzą do skutków orzeczenia TSUE ostrożnie. Ich zdaniem wysokość opłat i prowizji jest indywidualną decyzją banków. Polskie firmy obsługujące bankomaty korzystały co prawda ze zwolnienia VAT, ale na innej podstawie prawnej niż niemiecki Cardpoint.

 

Inny z ekspertów zauważa, że brak podatków był atrakcyjny dla banków, które prowadzą głównie działalność zwolnioną, a więc co do zasady nie odliczają w ogóle daniny albo mogą ją odzyskać jedynie według specjalnej proporcji. Ewentualny VAT naliczany za obsługę bankomatów byłby więc dla nich dodatkowym kosztem w budżecie.

 

aipCOMMENTS