HomeCiekawostki

Jak łysienie wpływa na samopoczucie?

Jak łysienie wpływa na samopoczucie?

Łysienie jest problemem dotykającym niemal 40% mężczyzn w Polsce. To oczywiście średnia, wśród ludzi młodych odsetek jest mniejszy, natomiast seniorzy borykają się z tą przypadłością znacznie częściej. Mimo powszechności tej przypadłości, łysiejący mężczyźni mogą wpaść w poważne kompleksy – takie ryzyko dotyczy kolejnych około 40 procent spośród wszystkich łysych i łysiejących. Właśnie do nich skierowana jest kampania społeczna “Łyso Ci? Nie kombinuj!”.

Głównym celem kampanii jest budowanie w społeczeństwie świadomości na temat problemów będących pochodną łysienia. Mężczyźni, którzy na co dzień szczycili się doskonałymi fryzurami i gęstymi włosami, mogą mieć poważny problem z akceptacją swojego nowego wyglądu. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że wielu facetów postrzega swoją łysinę jako problem zdecydowanie większy niż powinno?

 

Głupi?

 

Przede wszystkim wielu osobom wydaje się, że w społeczeństwie ciągle panuje mit “łysego” jako nierozgarniętego młodzieńca, często będącego na bakier z prawem chuligana. Sądzą oni, że osobie na poważnym stanowisku lub o określonym statusie społecznym “nie wypada” mieć łysiny. Jednak prawda jest taka, że współcześnie łysa głowa równie dobrze może kojarzyć się z przystojnym aktorem lub zadbanym człowiekiem sukcesu. Niestety – wśród części osób dotkniętych problemem łysienia ciągle pokutuje mit “łysego dresiarza”, z którym nie potrafią sobie poradzić, choć to kwestia ich własnej psychiki, a nie określonego nastawiania społeczeństwa.

 

Brzydki?

 

W głowach mężczyzn mających problemy z łysieniem często pojawia się obawa o swój wygląd i atrakcyjność. W skrajnych przypadkach łysiejący mężczyzna może obawiać się nawet rozpadu małżeństwa. Inni boją się po prostu utraty powodzenie u kobiet. Powoduje to poważne załamanie pewności siebie, a w efekcie – problemy w związku. Łysiejący mężczyzna myśli, że problemy spowodowała jego łysina, a tymczasem prawdziwym problemem jest nastawienie i zachowanie związane z brakiem pewności siebie. To samo dotyczy kontaktów z rodziną czy znajomymi. Łysiejący, przekonany o swoim “niewyjściowym” wyglądzie, coraz bardziej wycofuje się z życia towarzyskiego. To sytuacja, z której bardzo trudno się wyplątać. Nie należy się więc dziwić, że mężczyzna decyduje się na konsultację psychologiczną lub zabieg, który mógłby poprawić jego wygląd.

 

Niekompetentny?

 

Ku zdziwieniu wielu, łysiejący obawiają się, że brak włosów zatrzyma ich karierę. Wiąże się to w znacznym stopniu z dwoma czynnikami o których wspomnieliśmy wcześniej. Łysy może czuć się “głupi”, a więc zakładać, że ludzie będą myśleli, iż gorzej radzi sobie z powierzonymi zadaniami i “brzydki”, czyli mieć problemy z nawiązywaniem koleżeńskich relacji w miejscu pracy. To napędza jeszcze większą spiralę niepewności prowadzącą do tego, że osoba dotknięta problemem łysienia poczuje się zagrożona utratą pracy lub zatrzymaniem kariery, a w efekcie jej efektywność spadnie, co może doprowadzić do realnych problemów w pracy. Ponownie – problemem nie jest łysienie, tylko nastawienie osoby łysiejącej.

 

Rozwiązania

 

Jak widać, o ile samo łysienie nie jest problemem i nie wpływa na naszą pozycję, status ani atrakcyjność, o tyle może prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości a następnie pośrednio nawet do większych kłopotów. Dlatego kapania “Łyso Ci? Nie kombinuj!” podpowiada, jak radzić sobie z tą przypadłością. Wchodząc na niekombinuj.pl możesz poznać różne sposoby na walkę z łysiną oraz jej konsekwencjami. Jednym ze sponsorów kampanii jest platforma ze szkoleniami Beauty VOD, oferująca szkolenia online z szeroko pojętej branży beauty. Wśród dostępnych na niej lekcji dla profesjonalistów znajdą się także takie, które uczą, jak pomagać łysiejącym – a jak wspomnieliśmy, metod jest sporo.

 

Łysiną nie warto się przejmować, ale jeżeli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z pogorszeniem samopoczucia, nie warto kombinować i zakrywać głowy chałupniczymi metodami. Na rynku funkcjonuje wielu specjalistów, którzy rozwiążą problem profesjonalnie – niezależnie od tego, czy ma nam pomóc wizyta u psychologa, czy przeszczep włosów.

 

aipCOMMENTS