Wrocław: Powstanie całodobowy gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia?

Wrocław: Powstanie całodobowy gabinet ginekologiczny bez klauzuli sumienia?

Bezpłatny, całodobowy i czynny siedem dni w tygodniu. Wrocławianie (a konkretnie część mieszkańców – uzup. Wiadomosci.com) chcą, by miasto, wzorem Poznania, uruchomiło gabinety ginekologiczne czynne 24 godzin na dobę, w których byłaby dostępna tabletka “72 godziny po”.

Ma być bez kolejek i z łatwym dostępem do tabletki 72 godziny po stosunku. Stowarzyszenie Nowy Wrocław złożyło do prezydenta Wrocławia petycję z prośbą o uruchomienie bezpłatnego gabinetu ginekologicznego czynnego 24 godziny na dobę. Większość kosztów miałoby pokryć miasto. – Wzorujemy się na Poznaniu, który właśnie opracowuje zasady działania takiego gabinetu. My chcielibyśmy, aby powstał w lokalu komunalnym, by ograniczyć koszty, lub też, co preferujemy, przy placówce medycznej w centrum miasta, która ma odpowiedni sprzęt, np. Dolmed – wyjaśnia Mateusz Żak, autory petycji.

 

Jego zdaniem całodobowy bezpłatny gabinet ginekologiczny we Wrocławiu jest niezbędny. – Dzięki takiemu gabinetowi zmniejszyłyby się kolejki na SOR-ach. Placówka dawałaby również większe poczucie bezpieczeństwa kobietom, gdyż wiedziałyby one, że w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy ginekologa-położnika – wylicza Mateusz Żak i dodaje, że w gabinecie prowadzona byłaby także profilaktyka, doradztwo w zakresie in vitro, antykoncepcji i menstruacji. Co jednak najważniejsze, w gabinecie wypisywane byłyby tabletki “po stosunku”. – W ramach pilotażu w gabinecie pracowałoby trzech lekarzy, a każdy z nich pełniłby 8-godzinne dyżury. Oczywiście byliby to lekarze, którzy nie mają podpisanej klauzuli sumienia, więc kobiety mogłyby w takich gabinetach liczyć na wypisanie tabletki po stosunku – akcentuje Żak.

 

Pomysł wrocławian nie jest nowy. Dwa tygodnie temu prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, zapowiedział, że w odpowiedzi na prace nad projektem zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, przygotowuje projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. – Gdy potrzebna jest fachowa porada i pomoc, kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Przygotowujemy projekt 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego. Poznaniankom, które z niego skorzystają, nikt nie będzie prawił kazań, tylko udzieli koniecznej pomocy – napisał na Facebooku Jaśkowiak. Co na ten temat sądzą wrocławscy lekarze? Zdaniem jednych jest to świetny pomysł. Inni zaś uważają, że autorzy pomysłu, powinni go doprecyzować, gdyż profilaktyka w ramach 24-godzinnego gabinetu mija się z celem.

 

– Mam spore wątpliwości co to poradnictwa prowadzonego w ramach takiego gabinetu. Moim zdaniem, zamiast na profilaktykę, pieniądze mogą być efektywniej wydane po prostu na leczenie – zauważa dr hab. Tomasz Fuchs, wrocławski ginekolog. Zaznacza też, że utworzenie gabinetu ma sens tylko i wyłącznie wtedy, gdy posłuży on bezpieczeństwu kobiet, czyli leczeniu. – Bez sensu byłoby utworzenie takiego gabinetu tylko po to, by po imprezie kobieta mogła tam pójść i sprawdzić czy nie jest w ciąży czy też tylko i wyłącznie po receptę na tabletkę 72 godziny po. To można przecież zrobić w ramach zwykłej przychodni – stwierdza lekarz.

 

Prof. Lidia Hirnle, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego: – Uważam, że idea gabinetów działających w ramach NFZ 24 godziny na dobę jest dobrym pomysłem w każdej dziedzinie medycyny, a nie jedynie w ginekologii. Obawiam się jednak, że jeden gabinet nie wystarczy, by zmniejszyć kolejki w przychodniach czy na SOR-ach. Mateusz Żak zapowiada, że gdyby Rafał Dutkiewicz nie zgodził się na utworzenie takiego gabinetu, to wrocławianie będą się starali przedstawić pomysł radnym miejskim.

 

AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0