HomePILNE

Władze Waszyngtonu chcą odnowić pomnik Tadeusza Kościuszki

Władze Waszyngtonu chcą odnowić pomnik Tadeusza Kościuszki

Władze Waszyngtonu zadeklarowały, że dokonają renowacji pomnika Tadeusza Kościuszki. Monument stojący w pobliżu Białego Domu został zdewastowany. Uczestnicy odbywających się tam protestów wypisali na nim sprayem wulgaryzmy wymierzone w policję.
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, a jednocześnie szef Związku Narodowego Polskiego Frank Spula przypomniał, że Tadeusz Kościuszko wspierał Afroamerykanów kilkadziesiąt lat przed wojną secesyjną, konsekwencją której było zniesienie niewolnictwa. Jak patrzy się na to, widać że ludzie nie znają historii. Dotarła do mnie wiadomość, że miasto zajmie się tym i wyczyści pomnik – powiedział Frank Spula.
W 1910 roku w budowie pomnika w Parku Lafayette’a uczestniczył Związek Narodowy Polski. Frank Spula w imieniu tej organizacji zapowiedział, że w razie potrzeby wesprze ona akcję renowacji.
Do dewastacji monumentu doszło podczas odbywających się w Stanach Zjednoczonych akcji protestacyjnych po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Dotychczas podczas manifestacji i zamieszek tamtejsza policja aresztowała ponad 8 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski-Chicago&wcześniejsze/w wk

COMMENTS