22.5 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Wizyta prezydenta USA – we wtorek spotkanie z prezydentem Dudą i przemówienie w Arkadach Kubickiego, w środę – udział w szczycie B9

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

We wtorek w ramach wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce odbędzie się jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą, rozmowy dwustronne delegacji i przemówienie w Arkadach Kubickiego, w środę zaplanowano jego udział w szczycie prezydentów B9 .

Oficjalna wizyta prezydenta USA rozpocznie się we wtorek.

 

Jak podała Kancelaria Prezydenta, o godz. 12.50 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano ceremonię oficjalnego powitania prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Po godz. 13 prezydent USA spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przywódcy będą rozmawiać „w wąskim gronie”, a następnie – o godz. 13.35 – zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów.

 

Jak zapowiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, rozmowy będą dotyczyć tego, jak dalej skutecznie odstraszać Rosję i wspierać Ukrainę. Prezydenci będą rozmawiali także nt. inwestycji amerykańskich i polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej. Przydacz wskazał, że z pewnością prezydent Joe Biden potwierdzi zaangażowanie sojusznicze w zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i całemu regionowi, a także potwierdzi gwarancje z art. 5. NATO.

 

O godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie, Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego.

 

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski mówił niedawno, że Biden ma wysłać z Warszawy przesłanie, że Stany Zjednoczone będą stały przy Ukraińcach tak długo, jak będzie to konieczne. „Nie zostawimy ich samych sobie. Nie zatrzymamy się, nie cofniemy się. Będziemy wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne. Będziemy chronić tych, którzy wspierają Ukraińców, takich jak Polska i każdy centymetr ziemi” – podkreślił. Jak dodał, amerykański przywódca będzie chciał także podziękować Polakom za ich postawę wobec rosyjskiej agresji i pomoc Ukraińcom.

 

Jak zapowiadał prezydent Andrzej Duda, wystąpienie amerykańskiego prezydenta będzie miało istotny wymiar historyczny i będzie ważne, jeżeli chodzi o tworzenie strefy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Dodał, że fundamentalne znaczenie ma to, iż będzie wygłoszone z Warszawy.

 

W środę, ostatniego dnia wizyty Bidena w Polsce, odbędzie się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli formatu zrzeszającego państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W spotkaniu weźmie także udział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Podczas szczytu przywódcy będą rozmawiali o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki NATO, o zbliżającym się szczycie Sojuszu w Wilnie, a także o dalszym wsparciu Ukrainy.

 

Według harmonogramu podanego przez KPRP, w środę o godz. 14.10 zaplanowano powitanie gości, a o godz. 14.35 – family photo. Sesja plenarna prezydentów B9 ma rozpocząć się o godz. 14.40.

 

Amerykański prezydent przed przybyciem do Warszawy złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował m.in., że Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS. (PAP)

 

Arkady Kubickiego – najmłodsza część Zamku Królewskiego w Warszawie, historyczny zabytek

Warszawa, 19.02.2023. Przygotowania w Arkadach Kubickiego, czêœci Zamku Królewskiego w Warszawie, 19 bm. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas wizyty w Warszawie, wyg³osi przemówienie w Arkadach Kubickiego. (ad) PAP/Andrzej Lange

Arkady Kubickiego są częścią Zamku Królewskiego – symbolu polskiej państwowości. Stanowią cenny zabytek, jest tu bardzo dużo tkanki historycznej – powiedział PAP kustosz działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie Michał Sobieraj.

We wtorek o godz. 17.30 w Arkadach Kubickiego prezydent USA Joe Biden wygłosi przemówienie do narodu polskiego – poinformował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Amerykański ambasador mówił o szczegółach wizyty prezydenta Bidena, która odbędzie się w dniach 21-22 lutego.

 

Joe Biden nie jest pierwszym amerykańskim prezydentem odwiedzającym Zamek Królewski w Warszawie. Wcześniej gościli tu: George Bush, Bill Clinton, Barack Obama i Donald Trump – przypomniał PAP kustosz działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie Michał Sobieraj.

 

„Arkady Kubickiego, podobnie jak Pałac pod Blachą są częścią Zamku Królewskiego. Znajdują się z jego wschodniej strony – od strony brzegu Wisły. Na początku XIX wieku, w czasach panowania cara Aleksandra I, znajdująca się tam Wielka Oficyna nie nadawała się już do użytku. Carskie władze rozpisały konkurs architektoniczny na nowy obiekt. Wygrał go architekt Jakub Kubicki (1758-1833). Zaplanował on gruntowną przebudowę Zamku Królewskiego. Elewacja obiektu miała otrzymać neoklasycystyczny wygląd. Planowano także nowe pokrycie dachowe. Wielką Oficynę zamierzano wyburzyć, miał powstać dolny ogród, a Wisła miała być odsunięta od skarpy. Arkady Kubickiego to jedyny całkowicie zrealizowany obiekt z tego dużego projektu. Budowano je w latach 1818-27. Bardzo krótko służyły mieszkańcom Warszawy jako ulica Boczna – kryty, przypominający tunel, ciąg pieszy” – powiedział.

 

„Niedługo po Powstaniu Listopadowym w 1831 r. Arkady Kubickiego przebudowano na koszary armii rosyjskiej. Arkady, które były początkowo otwarte na dolny ogród zostały zamurowane, a we wnętrzu stacjonowali carscy żołnierze. Budynek podzielono na kilka części m.in. powstały tam stajnie. Po odzyskaniu niepodległości Zamek Królewski stał się siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej. W arkadach mieściły się pomieszczenia gospodarcze” – wyjaśnił.

 

Na początku lat 20. w części budynku zbudowano garaże. W latach 1922-26 Kolumna Samochodowa obsługiwała Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego a także szefów oraz pracowników Kancelarii Cywilnej i Kwatery Wojskowej Prezydenta RP. Parkowano tam kilka reprezentacyjnych limuzyn.

 

Po wyborze prof. Ignacego Mościckiego 20 lipca 1926 r. powołano Gabinet Wojskowy Prezydenta RP, w którego skład weszły m.in. Kompania Zamkowa i Zamkowa Kolumna Samochodowa. W połowie lat 30. liczyła ona ok. dwudziestu pojazdów, w tym reprezentacyjnych limuzyn Cadillac i Packard oraz aut dyspozycyjnych innych marek.

 

Samochody ZKS przewoziły nie tylko prezydenta i najważniejsze osoby w państwie, lecz także zagranicznych polityków odwiedzających Mościckiego na Zamku m.in. prezydenta Estonii Konstantina Pätsa i króla Rumunii Karola I.

 

We wrześniu 1939 r. wskutek bombardowań lotniczych i ostrzału artyleryjskiego Zamek Królewski został poważnie uszkodzony, a następnie całkowicie obrabowany przez niemieckich okupantów. Pomiędzy 10 a 13 września 1944 r. saperzy burzącej Warszawę policyjnej formacji Technische Nothilfe pod dowództwem majora Schutzpolizei Gerharda Sarnowa z grupy korpuśnej gen. SS i policji Ericha von dem Bacha zamontowali, a następnie zdetonowali ładunki wybuchowe, całkowicie burząc uszkodzony pięć lat wcześniej Zamek Królewski.

 

Arkady Kubickiego ocalały z wojennej pożogi. Po 1945 r. mieściły magazyny Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego. W latach 70. znajdowały się tam pomieszczenia warsztatowe i magazyny – techniczne zaplecze odbudowy Zamku Królewskiego.

 

„Choć arkady są najmłodszym z trzech obiektów w obrębie zamku, to stanowią bardzo cenny zabytek, jest tu wiele tkanki historycznej. Podczas rewitalizacji Arkad Kubickiego na początku XXI wieku architekci, archeolodzy i historycy sztuki prowadzili tu badania i pod ścianami obiektu odkryto pozostałości starszych budynków m.in. fragmenty mury wybudowanego jeszcze w czasach dynastii Wazów (XVI-XVII wiek) oraz ślady stancji dworskiej z czasów Stanisława Augusta oraz z epoki saskiej. Obiekt ma więc bardzo interesującą historię” – dodał kustosz.

 

„Obecnie Zamek Królewski jest symbolem suwerennej polskiej państwowości. Tu była siedziba króla i Sejmu. Tu rozgrywały się bardzo ważne wydarzenia związane z historią naszego kraju. Jesteśmy pewni, że właśnie dlatego został wysadzony w powietrze przez hitlerowców. Gdy po wojnie Stanisław Lorenz podejmował pierwsze działania, aby go odbudowano, argumentował, że Zamek Królewski stanie się reprezentacyjnym miejscem. Dotyczy to także Arkad Kubickiego, które są z nim nierozerwalnie związane” – podkreślił.

 

w 2009 r. zrewitalizowane wg. projektu Stanisława Fiszera Arkady Kubickiego oddano do użytku.

 

W odbudowanym Zamku Królewskim gościli m.in. papież święty Jan Paweł II, zwierzchnik prawosławnego patriarchatu Jerozolimy Teofil III, cesarz Japonii Akihito wraz z małżonką Michiko, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Elżbieta II i królowa Danii Małgorzata II.

 

„Poza przywódcami religijnymi i koronowanymi władcami, na Zamku Królewskim gościli także czołowi politycy. Prezydent Joe Biden nie jest pierwszym amerykańskim prezydentem na zamku. Wcześniej byli tu George H.W. Bush (1989), William Clinton (1997), Barack Obama (2011) i Donald Trump (2017) – dodał Sobieraj.

 

Interesujący jest również fakt, że w 1919 r. zamek odwiedził Herbert Clark Hoover, jeszcze nie jako 31. prezydent USA, ale jako przyjaciel Ignacego Jana Paderewskiego” – wyjaśnił. (PAP)

 

autor: Maciej Replewicz

Fogiel: wizyta Bidena dowodzi znaczącej roli Polski w regionie

Kolejna wizyta amerykańskiego prezydenta Joe Bidena w naszym kraju dowodzi znaczącej roli Polski w regionie – mówił PAP szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Spotykanie z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki będzie pewnego rodzaju przygotowaniem do szczytu NATO w Wilnie – dodał.

Amerykański przywódca przybył do Warszawy w poniedziałek wieczorem. We wtorek zaplanowano jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą; ma też wygłosić przemówienie do narodu polskiego. Na środę zaplanowano m.in. jego udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, gdzie mowa będzie o dalszym wsparciu Ukrainy.

 

„Druga w ciągu niespełna roku wizyta w Polsce amerykańskiego prezydenta dowodzi znaczącej roli Polski w regionie. Bardzo dobrze, że prezydent Biden podczas wizyty spotyka się z liderami Bukaresztańskiej Dziewiątki. Zapewne to spotkanie będzie też pewnego rodzaju przygotowaniem do lipcowego szczytu NATO w Wilnie” – ocenił w rozmowie z PAP Fogiel.

 

Polityk przyznał, że trudno jest przewidzieć, czy podczas wizyty Bidena w naszym kraju zostaną ogłoszone jakieś zasadnicze decyzje.

 

„Nie wykluczone, że zasadnicze decyzje mogą zapaść dopiero w Wilnie, ale np. deklaracja wzmocnienia amerykańskiej obecności na wschodniej flance NATO byłaby czymś bardzo oczekiwanym” – powiedział Fogiel.

 

Amerykański prezydent przed przybyciem do Warszawy złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował m.in., że Ukraina otrzyma nowy pakiet pomocy wojskowej warty 500 mln dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS.

 

„Bez wątpienia bardzo odważna decyzja prezydenta Bidena, o bardzo mocnym wydźwięku również politycznym. Swego rodzaju inwestycja polityczna, wzmacniająca amerykańskie wsparcie dla Ukrainy, a także sygnał wysłany samym Ukraińcom i sojusznikom na Zachodzie. Wizyta w Kijowie była również bardzo silnym sygnał wysłany w stronę Moskwy” – skomentował Fogiel. (PAP)

 

autor: Rafał Białkowski

 

rbk/ ann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520