Wiersze dla księdza Jerzego Popiełuszki – wspomnienie Hanny Królak

Wiersze dla księdza Jerzego Popiełuszki – wspomnienie Hanny Królak

Dziś mija 34. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Msze święte za ojczyznę odprawiane przez kapłana skupiały ludzi pracy, nauki, a także artystów.

Hanna Królak, autorka wierszy czytanych podczas mszy świętych za ojczyznę wspomina, jak ksiądz Popiełuszko zainteresował się jej twórczością. Początkowo autorka, z wykształcenia farmaceuta, zostawiała je w zakrystii kościoła Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Podpisywała je swoim drugim imieniem – Teresa. Ksiądz Jerzy przekazywał je aktorom, którzy czytali je po zakończonej mszy. Gdy Hanna Królak usłyszała swoje wiersze recytowane, najpierw przez Katarzynę Łaniewską, a potem przez innych aktorów postanowiła się przedstawić księdzu Popiełuszce. Okazją były jego imieniny w 1983 roku. Hanna Królak wspomina, że pokój kapłana tonął w kwiatach.

Hanna Królak pisała wiersze także na zamówienie księdza Jerzego Popiełuszki, na przykład z okazji wizyty Ojca Świętego Jana Pawła w 1983 roku.

Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko dbał o staranną oprawę artystyczną liturgii. Zapraszał aktorów scen warszawskich, którzy czytali lekcje z Liturgii Słowa, a po mszy recytowali także wiersze patriotyczne.

Niedawno ukazał się zbiór wierszy Hanny Królak pod jej pseudonimem artystycznym Teresa Boguszewska, pod tytułem “Jego czułość jak cień drzewa w upalne lato”. W tomiku znajdują się w wiersze recytowane podczas mszy za ojczyznę odprawianych przez księdza Jerzego Popiełuszkę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Jędrzejczyk/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0