HomeŚwiat

Węgry: 21 osób zaginionych po zatonięciu statku

Węgry: 21 osób zaginionych po zatonięciu statku

W Budapeszcie trwają poszukiwania ofiar wczorajszego wypadku statków, w wyniku którego zginęło siedmiu południowokoreańskich turystów. Dwadzieścia jeden osób uważa się za zaginione. 

Do tragedii doszło na wysokości budynku parlamentu w centrum Budapesztu. Statek turystyczny przewrócił się i zatonął po zderzeniu z większym promem rzecznym. Na jego pokładzie było 33 turystów z Korei Południowej i dwóch Węgrów, członków załogi. Uratowano siedmiu Koreańczyków, którzy trafili do szpitala w stabilnym stanie, z oznakami wychłodzenia organizmu i w szoku. Sześciu z nich opuściło dziś szpital. Wrak statku został odnaleziony blisko miejsca wypadku, przy Moście Małgorzaty w centrum stolicy Węgier. Jego wyłowienie może potrwać kilka dni.
Poszukiwania są utrudnione ze względu na niską temperaturę wody, silne prądy w rzece oraz jej wartki nurt spowodowany wezbraniem po ulewach. Policja węgierska prowadzi śledztwo w sprawie spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym.
Koreańskie biuro podróży, które organizowało wycieczkę, podało, że 38 osób, bliskich ofiar katastrofy, przyleci do Budapesztu. Do stolicy Węgier przyjedzie również minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kyung-wha, która jutro wspólnie z szefem MSZ Węgier Peterem Szijjarto odwiedzi miejsce tragedii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Daniel Borzon, Budapeszt/mcm/OK

COMMENTS